avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Activitate chinookwind

Activitate chinookwind

Răspuns la discuția demolare pereti in apartamet
Multumesc, acum stiu ce am de facut. Nu vreau sa-i pun piedici vecinului de deasupra, cu zgomotul aproape s-a terminat, dar am intrat in acel apartament si de cand am vazut peretii de la bucatarie, camara, baia de serviciu, cel despartitor dintre sufragerie si un dormitor, dintre baie si debara, plus cel exterior de la un dormitor (s-a zidit mai afara in balcon marindu-se astfel suprafata) nu mai pot dormi gandindu-ma la un eventual cutremur. Adevarul este ca tipul este chiar de treaba, dar alta solutie nu am decat sa vad daca este in regula.
Inca o data multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa ma indrumati unde pot face o sesizare in legatura cu demolarea unor pereti ai unui apartament din blocul in care locuiesc. Nu s-a eliminat 1-2 pereti ci 4 pereti, nu stiu daca este periculos sau nu. Nu as fi vrut sa fac acest lucru, dar sincer mi-e frica ca la un cutremur mai serios sa nu se intample vreo nenorocire, apartamentul respectiv aste deasupra celui in care locuiesc. Nu am incredere in cei de la primarie, la politie este posibil? Si in baza carei legi?
Va multumesc!
Buna ziua!
Nu stiu cum sa procedez in urmatoarea situatie: doresc sa instalez o centrala termica pe gaz. Am contactat o firma care este autorizata pentru montare, punere in functiune, verificari periodice, etc pentru a-mi realiza instalatia termica in apartament. Dupa ce au venit si au facut masuratori, le-am spus ce doresc, in sfarsit am cazut de acord ca sa fac acest lucru cu firma respectiva. Apoi m-am dus la firma sa semnez un contract, crezand ca asa se procedeaza. Mi s-a spus ca nu e nevoie de contract, sa achit centrala termica pe gaz si cam in 3 saptamani vor veni sa faca lucrarea. Am achitat centrala si nu am ridicat-o. Nu asta e problema, o vor aduce cand vor incepe lucrarea. Intrebarea mea este: trebuie facut un contract pentru realizarea acestei lucrari? Si inca ceva: factura si chitanta pentru centrala au data gresita: in loc de 19.09 data este 19.07. Am fost la firma si mi-au modoficat data pe factura si chitanta, mentionand alaturi "data modoficata" semnatura si stampila. Este in regula asa?
Astept lamuriri
Multumesc!