avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate catalin2012

Activitate catalin2012

Buna ziua. Sunt firma platitoare de tva. Ma intereseaza cum se achizitioneaza legal paleti de lemn de la persoane fizice, legal din punct de vedere fiscal mai ales. Achizitia o fac pe borderou de achizitii, banii se achit cu dispozitie de plata, se face NIR si se inregistreaza in gestiunea firmei. Problema sunt cei 16% impozit retinut la sursa si declararea lor la 25 ale fiecarei luni, pe baza CNP fiecarei persoane. Asta e intrebarea, este obligatoriu sau corect sa cer buletinul si sa opresc cei 16%? Este o baza legala care ma obliga? Sunt persoane care refuza sa dea CNP-ul. Multumesc !
Buna ziua. Firma X colecteaza produse pentru firma Y , iar intre ele se face un schimb de marfuri. Firma X da la schimb firmei Y un alt tip de produs. Ce acte contabile sunt necesare? schimbul este doar in natura.Multumesc
Buna ziua. Exista contract de vanzare cumparare pentru colectare deseuri de lemn din paleti de lemn. Primim deseurile pe baza de avize pe parcursul unei luni, sa zicem in iunie am primit 5 avize, iar factura ni se emite in luna iulie cu data de iulie si se mentioneaza pe ea , sub denumire produs ...iunie 2014. Din aceste deseuri dupa reciclare rezulta paleti. Eu am zis asa : NIR pe baza facturii in care scriu ce fel de paleti rezulta, cantitatea . pretul de intrare si de productie (include manopera) , iar cantitatea de deseu scazuta prin BC . Este corect asa? Multumesc!
Discuție Emitere factura
Buna ziua. O firma care apare la stare : LICHIDARE, mai poate emite facturi? Am cautat firma pe net - apar datele de identificare si la stare scrie lichidare. Este legal sa mai emita facturi? Multumesc!
Buna ziua. Am un contract de inchiriere pe firma pentru un spatiu din incinta unei institutii. Zvonurile spun ca mostenitorii proprietarului de drept au revendicat si castigat in instanta TOT si ca vor veni sa-si ia proprietatea. Daca eu am contract de inchiriere cu acte in regula , cu declarare ca punct de lucru......ma pot da afara? contractul e valabil pana la 1 septembrie. Multumesc
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri. Vreau sa cumpar pe firma un teren intravilan construibil in jud Ilfov in vederea construirii unei case de locuit. Se poate ? si in ce mod? Sediul social al firmei este in bucuresti, ar tb ulterior sa mut sediul social la casa din ilfov pentru ca terenul este pe firma? Casa si contractele de utilitati pot fi pe numele proprietarului ? sau tb tot pe firma pt ca asa este luat terenul? La cumpararea terenului (tot de la o firma - vanzator) se aplica tva? cat? Terenul vreau sa-l iau cu avans 30% si restul de bani in 8 luni (rate) cu BO garantie. Actele pe numele cui se fac pana la achitare?Multumesc!
Răspuns la discuția Evaluare de risc
Buna ziua. Am facultate tehnica-inginer comunicatii. Pot face un curs de ssm-evaluator de risc si sa-mi deschid firma pe acest profil?
Răspuns la discuția Evaluare de risc
firma are mai putin de 9 angajati, dar administratorul nu are curs de SSM ............in cazul asta inteleg ca nu poate face administratorul evaluarea?
Răspuns la discuția Evaluare de risc
Multumesc pentru raspuns, dar totusi imi puteti spune mai exact cine trebuie sa faca evaluarea? ce calificare tb sa aiba respectiva persoana si cat costa un asemenea serviciu?
Aceasta evaluare se face exact la locul de munca sau pur si simplu dintr-un birou doar scriptic si pe vorbele administratorului firmei?
Buna ziua. Am o firma de reparat paleti de lemn si ma intereseaza cum ar trebui sa procedez pentru a face evaluarea de risc. Ce implica? cine trebuie sa o faca? care este procedura? Multumesc