avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate shesniper

Activitate shesniper

Sunt in posesul certificatului de deces eliberat de autoritatile italiane(primaria de unde avea domiciliul in Italia).Dupa cite am inteles trebuie sa transcriu la primarie certificatul italian pentru a obtine unul romanesc cu care sa deschid succesiunea...
Buna ziua,mama mea a decedat in italia ,pentru inregistrarea certificatului de deces la primarie imi cer certificatele de casatorie si sentintele de divort.Mama a fost casatorita de 3 ori : prima data acum cca.40 de ani,a doua oara acum cca.30 de ani(a pastrat numele sotului dupa divort) si a treia oara cu tatal meu care a si murit la un an dupa divort......unde trebuie sa ma interesez sau ce trebuie sa fac pentru a avea aceste certificate si sentinte ? stiu doar ca s-a casatorit cu tatal meu la primaria sectorului 1 altceva nu stiu nimic....tin sa precizez ca eu locuiesc in italia
Va multumesc anticipat
tatal copilului m-a dat in judecata si cere testul de paternitate pentru a putea recunoaste copilul.si eu m-am gindit la decaderea din drepturi...
si eu sint sigura 100% ca e e vorba de ''plimbare'' mai ales ca in 2004 executa pedeapsa la timisoara si ma contactase tot pentru recunoastere pentru ca asa se muta in bucuresti....va multumesc mult
Buna seara,am si eu o problema pe care o sa incerc sa o explic cit mai bine posibil.In 1999 am avut o fetita nerecunoscuta de tata pentru ca eu nu am vrut.Astazi mi-a ajuns o citatie de la tribunal in care el cere testul de paternitate pentru recunoasterea copilului.Eu si fata locuim in italia de circa 8 ani,eu sint casatorita cu un cetatean italian iar fata nu a fost niciodata recunoscuta de nimeni.Tatal natural al fetei se afla in inchisoare pentru trafic de droguri si nu e la prima condamnare-din 2001 pina in 2008 a executat o alta pedeapsa tot pentru trafic de droguri.Eu nu vreau nici ca el sa recunosca copilul si nici sa aiba vreo legatura cu ea(cred ca motivele sint destul de clare).Citatia care mi-a venit acasa (in Romania,unde inca locuieste bunica mea) eu nu am semnat-o fiind in italia,daca nu ma prezint in tribunal ce se intimpla?Pot refuza recunoasterea copilului avind in vedere ''cine e '' tatal?Va rog sa ma ajutati pentru ca sint disperata...nu pot sa las ca fiica mea sa-si cunoasca asa zisul tata in inchisoare.Ah,in toti acesti 13 ani el sau familia lui nu au avut nici un fel de contact nici cu mine si nici cu fiica mea,nu am luat si nici nu am cerut niciodata nici macar 1 leu sau un ajutor.Va multumesc mult de tot si astept un raspuns.