avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate mamaD2

Activitate mamaD2

Răspuns la discuția Adresa din pasaportul minorului?
in pasapoartele noi.....electronice?
Pentru ca fiica-mea are pasaport expirat pe care l-am facut la ambasada si acolo e trecut domiciliul in judetul B-N.
Buna ziua.
Luna viitoare vreau sa merg in tara sa le fac pasapoarte copiilor.Sunt nascuti in Italia si nu au iesit niciodata de pe teritoriul Italiei.
Tatal lor mi-a facut procurile speciale pentru a le putea face pasapoartele fara ca el sa fie prezent.
Problema e ca noi nu avem un domiciliu comun in Romania.Eu pe buletin am adresa parintilor mei iar el pe cea a atatalui lui,acelasi judet amandoi doar localitati diferite.
In pasapoartele minorilor care adresa va fi trecuta?...a mamei sau a tatalui?.Sau va fi nevoie sa imi schimb buletinul pe adresa sotului pentru a avea domiciliu comun si atunci automat va fi trecuta adresa respectiva si copiilor?
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Pana la urma am ajuns cu sotul la o discutie serioasa si mi-a facut procurile necesare sa pot merge cu copii in tara si sa le fac pasapoartele iar apoi sa ne intorcem pentru inca un an aici.
Dar daca reusesc sa duc copii in Romania.Imi gasesc un loc de munca, un domiciliu stabil, inscriu copii la gradinita si demonstrez ca le pot oferi strictul necesar si abia apoi deciz sa incep actiunea de divort , va fi competent statul roman?
Dar nici asa...in situatia de fata nu e o solutie.Mai ales tinand cont ca ,dupa legile de aici,anul viitor in septembrie fata va trebui sa inceapa scoala.Si la ce venituri intra lunar in casa nu vom reusi sa le asiguram strictul necesar.
Mie imi va fi imposibil sa imi gasesc ceva de munca pentru ca as avea doar 3 ore libere pe zi si stam intr-o zona retrasa.Sursa de venit extra nu am avea de unde sa aducem in casa.
Nu am reusit in nici un mod sa imi fac sotul s ainteleaga lucrul acesta.Pentru el conteaza doar ca noi sa stam langa el, prioritatile lui.Si cum el e cel care aduce veniturile noi sa il respectam si sa ne supunem deciziilor lui, chiar daca e in defavoarea copiilor sau a mea.
Chiar nu stiu ce sa pot face.
Este intradevar o situatie extrem de dificila.Aici nu am reusit sa facem nimic,financiar vorbind.In tara nu am investt din nou in nimic.fiind nevoita sa renunt la locurile de munca nici nu a fost mare lucru d einvestit,toate veniturile consumandu-se in cadrul familiei.
In Romania eu n-am fost de 6 ani si intre timp mi-a expirat pasaportul, mi-a mai ramas doar cartea de identitate care va expira anul viitor.
Veniturile mele personale sunt egale cu zero.Locuinta in tara doar la parintii mei sau eventual la tatal sotului meu,mama lui e tot in Italia.
Eu vreau sa ma intorc definitiv in tara, nu sunt de acord cu multe din legile italienilor ,unele sunt chiar absurde .Si efectiv nu ma vad traind toata viata aici, ca si casnica.Un loc de munca in zona in care locuiesc este foarte greu de gasit iar in momentul de fata cu toata situatia care e in europa e si mai dificil.
Socrul meu ne-a propus sa ne intoarcem in tara ,la el.Conditii sunt si pentru copii(gradinita,scoala) si pentru noi loc de munca.Dar sotul refuza.
Frica mea cea mai mare e ca nu voi reusi sa imi innoiesc actele de identitate romanesti si in consecinta nu voi mai putea face copiilor titlurile de calatorie sau pasapoartele cand va fi nevoie. Practic ramanem blocati aici.
Dar pentru a veni in Romania imi trebuie titlurile de calatorie a copiilor sau pasaport pentru ei.....plus procura din partea tatalui....din cate stiu eu.
Sau inca e valabil situatia repatrierii de catre unul din parinti si atunci sa nu am nevoie decat de certificatele lor de nastere?
Asa e.Legislatie de aici prevede ca sotii sa stea separat pentru un minim de 5 ani in eventualitatea unei impacari.
din punctul meu de vedere o unica sansa as avea doar daca am merge toti 4 in tara si am incerca un divort amiabil, de comun acord la notar.Dar cum sotul e decis ca sa nu imi lase copii sub nici o forma sunt sigura ca va fi lung "razboiul".
Deci practic daca noi locuim impreuna aici ar trebui sa apelez la institutiile din Italia?
situatia e mai complicata.Sotul meu este roman.Ne-am casatorit in Romania.Deci nu cred ca ne putem judeca aici.
Eu sunt casnica.Am incercat sa merg la munca dar cu 2 copii mici au existat perioade in care am fost nevoita sa raman acasa si pana la urma a trebuit sa renunt la locurile respective.Deci in momentul de fata veniturile mele sunt egale cu zero.
Din cate imi dau seama singura mea posibilitate ar fi s areusesc sa merg cu copii in tara si apoi sa continui procedurile.