avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate dora90

Activitate dora90

Răspuns la discuția Subventie absolvent 2014
Multumesc frumos pentru raspunsul rapid. O sa dau mail la ANOFM si o sa fac o vizita si la AJOFM, desi persoanele de acolo tind sa fie foarte nepoliticoase.
Sper sa am un raspuns care sa ma ajute in aceasta situatie.
O zi frumoasa!
Buna ziua!
Intrebarea mea este: de la ce data esti considerat absolvent de master? De la data in care ai finalizat anul terminal sau la data la care ai sustinut si promovat examenul de disertatie?
Situatia mea este urmatoarea: am absolvit masterul in iunie 2014, iar disertatia pe 3 iulie 2014. La data de 20 iunie m-am angajat pe perioada determinata (pana pe 1 sept 2014). Eram in somaj in a 4-a luna, iar acesta s-a suspendat pe perioada in care lucrez cu contract determinat, urmand ca de la 1 sept sa continui restul de somaj.
Acum vreau sa ma angajez la o firma care sa poata beneficia de subventia de angajare a absolventilor, insa trebuie sa declar pe propria raspundere ca nu am avut relatii de munca la data absolvirii.
Asadar, pot sa declar linistita ca nu lucram la data absolvirii (iunie) sau este fals, fiind considerata absolventa abia in iulie cand am sustinut disertatia (moment in care lucram de o sapt).
O sa pierd aceasta oportunitate de a lucra cel putin 1 an si jumatate ca economist si in schimb o sa beneficiez doar de 2 luni de somaj (cat mai am dreptul) si apoi Dumnezeu cu mila??!
pot beneficia de aceste cursuri gratuit daca nu am un loc de munca, dar tocmai m-am inscris la master?