avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate igorash

Activitate igorash

Buna Ziua.
Imi cer scuze in cazul in care am postat pe rubrica gresita.Doresc sa aflu la achizitionarea unui teren agricol (20-30 ha) de un investitor strain exista careva legi care il pot impiedica sau limita pe acest investitor.As dori sa analizez legislatia mai profund - cateva linkuri utile mi-ar fi de folos.
Va multumesc.
igor.
Buna Ziua.
Cat timp am facut studiat in perioada facultatii (Politehnica) si masteratului am lucrat in domeniul feroviar.Anul acesta doresc sa incep demararea propriei afaceri in domeniul feroviar.Afacerea doresc sa o deschid in Bucuresti.As dori sa incep cu un atelier de prelucrari mecanice ca in timp afacerea sa se dezvolte, cu capabilitate de proiectare si executie fie cu comenzi din afara sau dezvoltare de produs proprie.
Problema care ma tine pe loc este lipsa fondurilor.Doresc achizitionarea unei hale industriale cu suprafata de max 500 m2 iar apoi achizitia de utilaje (freza,strung etc) pentru dotarea acestui atelier.Flexibilitatea in cazul dat este limitata deoarece intre 70-80% din buget se duce pentru achizitia halei.Restul ramane pentru achizitia de masini unelte - un buget mic pentru pentru reusi demararea unor executii.Singura solutie care o vad este ca bugetul pentru hala sa-l aloc ca cota unui proiect de accesare de fonduri rambursabile-nerambursabile.
Doresc sa aflu si eu ce sanse am in cazul dat? Ce fonduri sa incerc sa accesez: rambursabile sau nerambursabile? In cazul unui succes voi primi acei bani imediat? In ce programe ma incadrez pentru mediul urban - de ce majoritatea programelor sunt destinate mediului rural?
Va multumesc.
igor