avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate bruenta34

Activitate bruenta34

Buna seara,

As dori sa imi spuna cineva daca dupa decesul bunicii mele cand va veni momentul pentru dezbaterea succesiunii este nevoie sa fie si fratii mei de fata sau daca eu am un testament in care ea imi lasa mie tot ce detine , mai este nevoie sa facem succesiune sau eu cu acel testament pot merge să accept moștenirea? Mentionez ca suntem 3 frati, mama noastra fiind decedata nu mai sunt alți moștenitori de drept, iar de bunica doar eu m-am ocupat cat a trăit si dup de toate cheltuielile necesare.
Va multumesc anticipat.







Multumesc pentru raspuns,ca sa elucidez situatia ultima rata a fost achitata in 2007 dar nu mai stiu exact luna.
Buna dimineata,
multumesc pentru raspuns,ma bagati si mai mult in ceata,pe instiintare se specifica termenul de 5 zile la Judecatorie.Eu de drept sunt mostenitoarea mamei mele,insa nu s-a facut succesiunea intre mine si fratii mei,ea decedand acum 7 ani.
Multumesc mult,am depasit termenul de 5 zile cat este valabil dreptul la contestatie,astazi au fost 6 fiindca se numara inclusiv sambata si duminica,am cerut parerea unui avocat aici dar numai informativ si el a spus ca este abuz dar poate face secestru la adresa de domiciliu chiar daca eu nu locuies acolo si daca tatal meu nu poate face dovada ca bunurile pe care le va considera el puse sub sechestru,sunt a lui de drept.
Buna seara,

sper ca cineva competent va putea sa-mi dea un raspuns logic si exact,pentru ca nu mai stiu ce sa cred!!!
Am primit acum 6 zile o somatie de plata la o executare silita facuta la nerambursarea unui credit de nevoi personale luat in 2005,cesionat unei firme de recuperari care m-a executat silit si trimitandu-mi actele un executor judecatoresc la adresa de domiciliu care se afla la apartamentul proprietatea tatalui meu.Eu am luat legatura cu executorul pentru a comunica ca nu muncesc nicaieri si nici nu am bunuri mobile sau imobile,in afara de cateva haine si incaltaminte sau posete.
Tin sa mentionez ca eu nu locuiesc la adresa din Cartea de identitate care este proprietatea tatalui meu,ci locuiesc cu bunica mea materna pe care o ingrijesc,avand handicap de grad 1,asa am si eu unde locui.
Cand i-am prezentat situatia executorului acesta a spus ca nu face nimic,deoarece se va pune secestru pe bunurile mobile din proprietatea tatalui meu,chiar daca eu nu locuiesc cu el.
Acum eu vreau sa stiu daca e legal sa faca asta,din moment ce eu nu am nimic acolo,nici nu locuiesc cu el,nici nu ne intelegem de la decesul mamei mele,se poate face sechestru pe bunurile lui fara sa fie dovedite ca sunt ale mele sau ale lui,dat fiind ca nu stiu ce si daca mai are chitante cu bunurile cumparate de el sau mama mea.
Va multumesc anticipat si va rog sa-mi dati un fraspuns ca sunt disperata,nici nu mai pot sa dorm sau sa fac ceva.
Răspuns la discuția Diploma de bacalaureat
Multumesc mult pentru raspuns,o sa incerc .
Buna,

as dori foarte mult sa ma lamureasca si pe mine cineva cu o mica problema,am absolvit liceul in anul 1997 dar am picat examenul de bacalaureat cu media generala 5,99.Am citit recent un articol din metodologia pentru Bac din 2011 ca cine are media 5,99 se va rotunji la 6???ma lamureste cineva daca este corect si ce trebuie sa fac mai departe pentru a mi se acorda acest drept,asta daca il am,as dori mult de tot un raspuns,va multumesc.