avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate lumi11

Activitate lumi11

Buna ziua,

Am o firma infiintata in feb 2007. In actul constitutiv se specifica ca durata de functionare a societatii este de 5 ani.
Din august 2010 este suspendata pt 3 ani (in urma unei cereri facuta de mine).
Din octombrie 2010 este inactiva (pt ca nu am depus la timp niste declaratii, cei de la anaf au inactivat-o si mi-au pus si cazier fiscal, inclusiv mie ca administrator).
Va rog frumos spuneti-mi ce se intimpla daca la expirarea suspendarii, adica in august anul asta, pot sa fac o cerere la registru pt radiere, iar ei o s-o si radieze.(sau trebuie mai intai activata).

multumesc
Răspuns la discuția Scoala cere bani pentru mobilier
va multumesc pt raspuns !
banii respectivi nu au fost incasati de vreun comitet de parinti (banii mi-au fost ceruti in iunie, deci cu 3 luni inainte sa inceapa scoala. parintii nici nu se cunosteau intre ei, din moment ce abia se faceau inscrierile in clasa I). banii au fost solicitati de catre directoarea scolii !!
iar mobilierul nu parea a fi nou !! cel mult reconditionat.
asta as vrea va rog frumos sa-mi spuneti : cine poate sanctiona un director cu tupeu, care stringe la inceputul fiecarui an niste mii de euro de la parintii copiilor de clasa I, FARA sa dea chitanta, sau macar sa prezinte o factura care sa justifice pe ce a cheltuit banii.
multumesc
intrebare - de la ce varsta incolo, daca copilul refuza sa mearga cu tatal, instanta / executorul / etc nu mai au nici o putere sau nici o cale de atac a deciziei copilului ? e multa informatie utila mai sus, dar nu am inteles exact daca lucrul asta se intimpla de la 10 ani sau de la 14 ani ? multumesc
Buna ziua,

Am inscris copilul la scoala in clasa I, step by step si mi s-au cerut 200 EUR bani pt mobilier (nu s-a dat factura sau chitanta fiscala) ce urma sa fie folosit pe parcursul a 4 ani. Dupa un an, a trebuit sa mut copilul la o alta scoala si am solicitat sa mi se restituie 150 eur, pt ca am beneficiat doar de un an din cei 4 pt care am platit.

Rog frumos raspuns la aceste 2 intrebari:
1. este normal ca scoala sa ceara bani de la parinti ? (directoarea asa a spus, ca la sistemul de invatamant "step by step", parintii sunt obligati sa contribuie cu bani pt mobilarea clasei.
2. am facut o reclamatie la scoala, mi s-a raspuns ca imi ofera "un scaun si o masuta" in locul banilor. Am facut reclamatie la inspectoratul scolar si mi s-a raspuns ca trebuie sa gasesc o cale de intelegere cu comitetul de parinti, bla bla bla. Va rog frumos spuneti-mi ce institutie are competenta in a sanctiona o scoala (un director de scoala) care incaseaza bani fara documente justificative de la parintii elevilor.

Multumesc !
pina la ce nivel se poate detalia acest concept de spatiu "comun" ?
adica se specifica undeva in lege acest lucru sau ramane la mica intelegere ?
pt ca putem sa ajungem la negocieri de genul carora am ami auzit - "firmele ar trebui sa plateasc ami mult, pt ca datorita traficului mai mare de persoane, din cauza lor se tocesc scarile mai mult" , asta pt batrinei care au timp de aberatii de genul ...

intr-adevar, acea terasa este doar deasupra spatiului meu de la parter, dar ei au recunoscut verbal ca, da , trebuie s-o repare din banii asociatiei

multumesc

multumesc frumos, deci ordinea ar fi:
1. fac solicitare in scris, cer stampila cu numar de intrare&data
2. astept raspuns (cit este termenul in care sunt obligati sa-mi dea raspuns ? ) ref la data la care se va executa lucrarea
3. evident ca nici ei nu sunt fraieri sa raspunda in scris ca nu vor sa faca lucrarea. ce le solicita ca sa pot sa ma apuc de lucrare ? o hartie prin care sa se angajeze sa-mi achite contravaloarea lucrarii ?

multumesc frumos
buna ziua,
am un spatiu la parterul unui bloc, a carui terasa s-a deteriorat.
l-am informat VERBAL pe presedintele de bloc si am solicitat reparatia (hidroizolatie).
asociatia a promis, tot verbal, ca o s-o repare , initial in iulie, apoi in august, apoi "maxim la sfirsitul lui septembrie" etc. in final am aflat ca de fapt nu au bani, iar locatarii nu ar fi de acord cu aceasta reparatie.
terasa respectiva este spatiu comun, ca si acoperisul blocului, casa scarii etc.

va rog frumos spuneti-mi pasii care trebuie sa-i fac pt a-i putea forta sa faca aceasta reparatie ( 1. cerere in scris , 2. ? ??? , etc ).
dat fiind ca intre timp vine toamna si interesul meu este sa am reparatia facuta, voiam sa stiu daca este bine sa-mi fac singura aceasta reparatie, urmand sa solicit asociatiei sa-mi deconteze suma respectiva. de asemenea, va rog frumos ajutati-ma cu un sfat - care sunt pasii care trebuie facuti (ma refer la hartii, ca sa fiu acoperita).
multumesc