avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate Dita88

Activitate Dita88

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat...
Sunt insarcinatasi ar trebui sa nasc in decembrie anul acesta. Nu am lucrat inainte deci nu as putea beneficia de indemnizatie pentru copil, insa sotul meu este angajat si am inteles ca in situatia in care nu intra in concediu paternal ar putea beneficia de stimulul de insertie care este in valoare de 500 ron, pe langa salariu.
Exista o varianta mai buna deoarece suma nu este foarte mare? unde as putea sa ma interesez?
Daca va rog ma puteti ajuta cu un model cadru? Cum ar trebui sa fie denumirea..promisiune de subcontractare?
Eu cunosc prevederile achizitiei in materie de subcontractare, ceea ce doresc este ca inainte sa apara licitatia respectiva pe SEAP sa am o promisiune, sa ma asigur ca eu voi fi ales ca si subcontractant, respectiv eu sa fiu cel care va fi declarat ca si subcontractant in documentatia de atribuire.
Răspuns la discuția Somajul
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Somajul
Ceea ce ma interesa este ca sa nu fim sanctionati ca si societate, deoarece vom introduce o persoana in somaj si am avut nevoie de toate aspectele legale, obligatiile noastre. De aceea am cerut cadrul legal, ma refeream la art concrete care prevad. Art 65 prevede desfiintarea postului, daca mai sunt si alte obligatii in afara de cele mentionate? va multumesc ptr ajutor
Răspuns la discuția Somajul
va multumesc mult..deci acestea ar fi obligatiile legale ale angajatorului? exista prevederi legale cumva ca sa citesc cele sustinute de dumneavoastra?
Discuție Somajul
care e procedura in cazul in care o societate doreste sa bage in somaj pe un angajat?
Subcontractantul in cauza ar fi societatea de care apartin. Ceea ce dorim este siguranta ca in cazul in care o viitoare lucrare va fi castigata de un x ofertant, noi sa fim subcontractantii..si as dori un model cadru de promisiune de subcontractare, pentru a fi siguri.
Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu un raspuns daca va rog
As avea nevoie de un model de contract prin care o societate se obliga, in situatia in care incheie in viitor un contract de achizitie publica, sa subcontracteze unei alte societatii, un fel de antecontract de subcontractare.. este posibil? va rog mult sa ma ajutati..
Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu un raspuns daca va rog
As avea nevoie de un model de contract prin care o societate se obliga, in situatia in care incheie in viitor un contract de achizitie publica, sa subcontracteze unei alte societatii, un fel de antecontract de subcontractare.. este posibil? va rog mult sa ma ajutati..