avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate SukySu

Activitate SukySu

Discuție Cum ies din CRB
In anul 2005 am cumparat un produs prin rate la [editat]. Am plecat din tara urmand ca partenerul meu din acea perioada sa se ocupa de rate.Dupa cateva luni cand m-am intors acasa, am vazut ca tot veneau somatii pentru neplata, telefoane la fostul loc de munca si asa mai departe. Dupa aproape jumatate de an in care am fost dusa de nas ca e o greseala de la banca...etc, mi-am dat seama ca de fapt "domnul" nu platise nici o rata cu toate ca primea de la mine bani in mod regulat in acest scop.
In fine, creditul a fost achitat integral in 2006, si de atunci am incercat sa ma consolez cu ideea ca 5 ani nu o sa mai fac nici un imprumut. Sincera sa fiu nici nu aveam nevoie asa ca mi-am scos din minte complet acest lucru.
Acum 2 ani am fost la banca pentru o descoperire de card si m-au anuntat ca m-au gasit in CRB.
Am facut cerere la [editat] ca sa inchid contul respectiv, nu imi spusese nimeni ca acest lucru trebuia facut de la achitarea creditului, dar dupa o noua verificare inca figuram in CRB.
In decemrie am cerut o situatie la Biroul de Credit si am remarcat cu stupoare ca inca figurez la ei ca rau platnica.
Intrebarea este urmatoarea: e normal sa imi apara numele acolo dupa 7 ani??
Unii spun ca 7 ani dureaza pana sa te scoata de pe lista, altii ca doar 5 ani. Ce trebuie sa fac exact ca sa fiu sigura ca daca vreau un imprumut in viitor nu voi avea probleme din aceasta cauza.
Răspuns la discuția Schimbarea medicului de familie
Asa mi-a spus medicul de familie sa fac. Mi-a dat numarul de la Bucuresti si mi-a spus ca dosarul trebuie sa ajunga acolo.Nici nu cred ca au sedii in alte orase decat Bucurestiul.
Răspuns la discuția Schimbarea medicului de familie
Trebuie sa vin la Bucuresti pentru asta? Eu sunt din Galati si sincer nu am nici timp si bani pentru asa ceva.
In statutul cadrelor militare se specifica faptul ca acestea nu au voie sa adere la formatiuni politice. Pana aici totul e clar insa nu am gasit nimic despre rudele de gradul 1. Mai precis, cineva mi-a spus ca fiind sotie de cadru militar nu am voie sa ma inscriu in nici un partid politic si nici sa imi deschid o firma. Mi se pare putin absurd mai ales ca in lege nu am gasit nicaieri asa ceva. Multumesc anticipat pentru orice lamurire.
Răspuns la discuția Schimbarea medicului de familie
Cu riscul de a parea enervanta revin pe subiect cu inca o nelamurire.
Ma chinui din luna noiembrie sa imi trimit dosarul la casa de asigurari OPSNAJ dar fara succes. Am trimis toate documentele pe fax dar nu am reusit niciodata sa prind pe cineva la telefon ca sa imi confirme ca sunt in regula. Intre timp noul meu medic imi spune sa nu ma stresez ca de acum figurez la el pe lista dar la o verificare pe net dupa CNP reiese ca inca sunt la Casa Nationala de Asigurari. Am inteles ca trebuia sa primesc un raspuns de la OPSNAJ cu care sa ma duc la locul de munca, astfel ca ei sa stie unde sa vireze banii. E cazul sa ma ingrijorez? Mi-e si frica sa ma imbolnavesc:). Acum serios vorbind mi-e teama sa nu ma trezesc ca nu sunt asigurata nicaieri.
Răspuns la discuția Schimbarea medicului de familie
Am intrebat si asta si mi-a spus ca el asa a facut pana acum si ca daca vreau pot sa caut pe net pentru el nu stie exact articolul de lege dar asa a facut de fiecare data si nu a avut probleme. Nu m-am putut intelege cu el sub nici o forma si a inceput cu tipete si crize . Si mai trist este faptul ca desi a semnat in fata mea hartiile de eliberare, refuza sa mi le dea cica pana pe 01 noiembrie pana cand oricum nu e in oras.
Deja mi-e greata sa ma intorc la el cu rezultatul analizelor cand asta este tocmai ceea ce incerc sa evit pentru ca nu am incredere in ce spune. Ca sa nu mai vorbim ca m-a pus sa imi fac analize pt o boala pt care macar nici simptome nu am. Cei din spital au inceput sa rada cand au vazut diagnosticul trecut pe foaia de trimitere. Dar asta cu competenta este cu totul alta poveste.

P.S Pt. doamna Amalia - scuze ca m-am bagat peste topicul dvs.
Răspuns la discuția Schimbarea medicului de familie
Eu am incercat acum cateva zile sa imi schimb medicul de familie.Am dus la medicul vechi actele pe care le-am primit de la cel la care vreau sa ma mut si...surpriza... medicul vechi nu a vrut sa imi semneze plecarea deoarece tocmai ii cerusem o trimitere pentru niste analize. Cica in luna in care beneficiez de serviciile sale nu pot sa ma mut. Nu stiu cat e de legala situatia si e destul de trist ca trebuie sa fii pus, ca si asigurat, in astfel de situatii jenante in care sa te rogi de medic sa te lase sa pleci de la el.