avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Activitate lucicuta53

Activitate lucicuta53

buna ziua. ma numesc anghel lucia.sunt din galati.am ramas vaduva in anul 2007,sotul meu era iesit la pensie din cadrul aviatiei utilitare.am fost casatoriti 30 de ani.in acesti ani eu nu am muncit .am avut 3 copii. din 2007 eu nu am beneficiat de nici un ajutor din partea statulu i decit primele 6 luni dupa deces.vreau sa stiu cind am dreptul sa imi depun actele de pensionare ,deoarece am implinit 59 de ani in 2012 august.[sunt nascuta in 3 august 1953]. mentionez inca o data ca nu am muncit deloc in acesti ani de casatorie.va multumesc mult
Discuție pensie de urmas
ma numesc anghel lucia.sotul meu anghel victor a decedat in 2007,fiind pensionar din cadrul aviatiei utilitare,a fost inginer. eu sunt nascuta in 1953.mi s=a spus ca in 2007 nu aveam virsta de pensonre adica sa primesc pensia de urmas,desi nu am muncit deloc in cei 30 de ani de casnicie am crescut 3 copii.anul acesta am implinit 59 de ani.vreau sa stiu cind pot primi aceasta pensie de urmas.pina acum am stat fara nici un venit si au avut grija de mine copiii.sunt bolnava cu diabet cardiopatie icchemica tensiune arteriala.va rog sa imi dati un raspuns cind am dreptul sa deepun dosarul de pensionare.va multumesc.