avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate farcas25

Activitate farcas25

Buna ziua,
pentru declaratia unica 2020 care este plafonul de cheltuiei deductibile? in 2019 era 2640 lei pentru persoane fizice.
Multumesc!
Am cerut anularea PV.
Buna ziua,
am avut la un moment dat un PV pentru depasirea vitezei. in zona cu 50km/h am avut 103. inclusiv cu suspendarea permisului pentru 3 luni.
cand am mers sa platesc amenda dna de la CEC mi-a spus sa completez eu cat este jumatate din amenda pentru ca nu era completat de catre agentul constatator. am refuzat sa fac asta si la sugestia unor cunostinte am facut plangere impotriva PV. pe baza acestuia am recuperat permisul suspendat.
am primit solutia si aceasta spune: repune petentul in termenul de 2 zile lucratoare in care poate fi achitat jumatate din minimul amenzii prevazute de lege. dispune ca petentul sa plateasca suma de 652.50 lei in termen de 2 zile lucratoare de la data ramanerii definitive a prezentei hotarari.

intrebarea mea este: este aceasta o solutie frecventa? alte persoane care au fost in situatii similare au primit anularea PV.
Multumesc!
Buna ziua,
in momentul de fata am domiciliul intr-un oras (A), unde am in porprietate un apartemant, care acum este este inchiriat cu contract la finante (plata impozit, CAS etc.).
doresc sa schimb domiciliul in alt oras (B), din alt judet, unde am cumparat o casa. in ce fel va influenta contractul de inchiriere aceasta mutare de domiciliu? trebuie refacut contractul?
il duc la vizat in judetul A sau in judetul B? unde platesc taxele (impozit si CAS)?
Chiriasul spune ca va trebui platit impozitul la noua adresa. nu e tot Romania ori una ori cealalta?!
Buna ziua,

in momentul de fata am domiciliul intr-un oras (A), unde locuinta este inchiriata cu contract la finante (plata impozit, CAS etc.).
doresc sa schimb domiciliul in alt oras (B), din alt judet. in ce fel va influenta contractul de inchiriere aceasta mutare de domiciliu? trebuie refacut contractul? il duc la vizat in judetul A sau in judetul B? unde platesc taxele (impozit si CAS)?

Multumesc!
Răspuns la discuția Consiliul angajatilor
Multumesc frumos!!
Lucrez intr-o companie multinationala de provenienta americana care are mai multe site-uri in Europa (Germania, Franta, Olanda, Polonia, Cehia, Romania etc.).
la nivel european a fost creat un 'consiliu al angajatilor' cu reprezentanti din fiecare tara indiferent de cate site-uri sint dar in functie de cati angajati sint in total in acea tara (unele tari au un site cu 700 de angajati si altele cu 3 site-uri cu 500 de angajati in total).

exista in legislatia romaneasca cerinta pentru ceva asemanator in cazul in care nu exista un sindicat?

Fabrica in care lucrez nu are sindicat organizat si pentru negocierea CCM au fost alesi 3 reprezentanti ai salariatilor (aprox. 500).
Răspuns la discuția Declarare persoana disparuta
Parerea mea este ca ati facut tot ceea ce tinea de dumneavoastra. Nu are rost sa va chinuiti mai departe cu remuscari. Sint convins ca indolentii care lasa pe maine situatiile de genul nu au nici un fel de remuscari.
Buna ziua,
o companie din Romania a primit solicitare de la un cetatean german (student) pentru un internship (fara plata) de 4 luni de zile.
in ce conditii poate fi efectuata aceasta colaborare?
ce documente sunt necesare si unde trebuie trimise?

Persoana in cauza are nevoie de un 'traineeship agreement' si de un certificat/adeverina prin care sa fie evaluata performanta sa dupa cele 4 luni. acestea vor fi transmise universitatii.

Multumesc!
Buna ziua si la multi ani!

urmeaza sa ne cumparam o casa intr-un alt judet decat unde am locuit pana acum. Sotia vrea sa faca scoala de soferi si are nevoie de domiciliu in acest judet. in ce fel este afectata indemnizatia de crestere a copilului daca ne schimbam domiciliul?
cand am depus dosarul si am adus acte pentru mine din celalalt judet doamna de la primarie a intrebat-o pe sotie ca sigur nu locuieste altundeva?
Este nevoie sa reface dosarul la noua adresa? CCC expira in 20 mai 2015 (1 an si 11 luni de la nasterea copilului).

Multumesc si un an nou mai bun tuturor cititorilor si consultantilor AVOCATNET!
IF