avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate eviliguana

Activitate eviliguana

Răspuns la discuția Cand imi voi recupera permisul
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Am crezut ca se tine cont si de timpul pierdut in timpul procesului si voi putea da examenul peste 7 luni :(
Răspuns la discuția cauciucuri de iarna
Detin si eu aceleasi anvelope si sunt inscriptionate cu M+S. Acum depinde si ce dot au
Am primit urmatoare decizie:
Solutie: În temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicată, cu aplic. art. 74 alin. 1 lit. a) din Codul penal rap. la art. 76 lit. e) din Codul penal, cu aplic. art. 320 ind. 1 din Cod procedură penală condamnă pe inculpatul ..... pentru infracţiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehivcul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, la pedeapsa de : 7 luni închisoare. În baza art. 81 din Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei, stabilind termen de încercare 2 ani şi 7 luni, potrivit art. 82 alin. 1 din Cod penal. Face aplicarea art. 359 C. Pr. Pen. şi pune în vedere inculpatului dispoziţiile art. 83 din Cod penal. Face aplicarea dispoziţiilor art. 71 alin. 2 din Cod penal raportat la art. 64 lit. a, teza a II – a şi lit. b din Cod penal, iar în temeiul art. 71 alin. 5 din Cod penal dispune suspendarea executării pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În baza art. 191 alin. 1 din Cod procedură penală obligă pe inculpat să plătească în favoarea statului suma de 600 lei cu titlu de cheltuieli judiciare. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru procuror şi inculpat.
Au trecut deja 4 luni pana cand am primit decizia. Acum mai pot conduce? Sau in ce conditii imi pot recupera permisul?