avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate cerbu99

Activitate cerbu99

Multumim mult!
Salut tuturor!

Am si eu asa o intrebare. Am o societate inregistrata TVA, precum si in ROI si urmeaza sa vindem bunuri din Romania catre sociatati din UE cit si din afara. Nu imi este clar cum ma vor factura transportatorii: cu sau fara TVA - am auzit opinii diferite pina acum.
Transportatorii pe care-i vom utiliza pot fi clasificati astfel:
1. Transportator inregistrat/cu sediu doar in Romania.
2. Transportator care are sediu doar inafara Romaniei
3. Transportator care e inregistrat atit in Romania cit si in alte tari din UE, adica face parte dintr-o retea europeana de transportatori cu acelasi nume.,..

Va rog frumos, cine a avut experienta similara, daca ma poate ajuta cu ceva. Insasi transportatorii mi-au dat raspunsuri diferite. Eu insa trebuie sa-mi planific cheltuielile.. Multumesc Mult!
Multumesc mult, xerxes!! Tocmai am rezolvat o mare problema!!
Multumesc, xerxes pentru interventie. Noi vom cumpara marfa de la societati din tarile UE, o aducem in Romania, o stocam aici putin, si o vindem altor societati din tarile membre UE. Toti furnizorii si clientii sunt cu Cod TVA, precum si compania noastra..
ok, oricum multumesc. Doar o precizare, societatea din Romania achizitioneaza la cota zero din UE, de la alte societati detinatoare de cod TVA in statul lor.
Multumesc Alex! Insa din cite am inteles totusi urmeaza sa achit TVA? ..cind fac achizitii intracomunitare?

"O achizitie intracomunitara este impozabila în Romania daca:
- este o operatiune efectuata cu plata de catre o persoana impozabila actionand ca atare sau o persoana juridica neimpozabila, înregistrate în scopuri de TVA în Romania (...)"
Salut tuturor. Am nevoie si eu de ajutor. Am un SRL cu cod TVA.
societatea urmeaza sa achizitioneze regulat bunuri din UE pe care le vinde in decurs de o saptamina altei societati din UE - deasemenea detinator de cod TVA.
Intrebarea ce ma deranjeaza: cind aduc marfa din UE, achit TVA in vama pentru achizitie la import din UE?
Daca ulterior vind marfa tot in UE catre o societate cu TVA - adica pe cota zero, atunci urmeaza sa-mi resitui TVA-ul platit la import, de la stat? Adica sunt nevoit sa astept luni in sir pina decid autoritatile? Risc o problema majora de lichiditati.. Multumesc anticipat!