avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandruBZS

Activitate AlexandruBZS

Multumesc pentru ajutor :thumbup:
Mulțumesc mult de tot :), asa știu spre ce direcție sa ma duc.

Aveți cumva un model de c.i.m. pe care as putea folosi?
Deci, nu exista numai o singura posibilitate, un CIM pe durata determinata?
Nu sa poate baga o clauza în CIM care prevede sfârșitul contractului de munca la finalizarea șantierului?

Multumesc,
Buna ziua,

Am o mica companie din domeniul construcțiilor si as dori sa pun o întrebare despre contractele de munca.

Avem o creștere de activitate pentru o perioada de câteva luni pentru ca avem un nou șantier si avem nevoie de a angaja trei muncitori dar numai pentru durata șantierului. Problema este ca nu sa știe exact cat va dura.

Este posibili de a face, cu acești trei muncitori, contracte de munca numai pentru durata șantierului?

Știu ca sa poate face contracte de munca pe durata determinata dar soluția aceasta nu mi se potrivește pentru ca nu știu precis durata șantierului.

Exista un astfel de contract de munca? Exista un model care il pot folosi?

Va mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră.
Am o mică companie din domeniul construcțiilor și am avea un șantier în străinătate, la un particular în Franța.

Privind TVA-ul, cum ar trebui să fac, care sunt regulile? TVA-ul francez sau romana sa ea în considerație? Cum trebuie sa declarez si unde? Cine plătește și unde?

Material-ul o sa fie cumparat în Franta, trebuie sa platesc TVA-ul direct la furnizor? Care sunt regulile de TVA pentru cumpărături în străinătate?

Va mulțumesc, dacă aveți răspunsurile.
Buna ziua,

Am o mică companie din domeniul construcțiilor și am avea un santier în străinătate, în Franța, așa că va trebui să deleghez trei angajați.

În ceea ce privește diurna, am înțeles că acordul sectorial în domeniul constructiilor prevede aproximativ 13lei x 2,5 maxim în primele 30 de zile, si zilele următoare o indemnitate de 50% din salariul de bază înlocuiește diurna.
Este corect?

Întrebările mele sunt:
- Diurna de 13lei x 2,5 nu este impozabilă și fără taxe, este aceeași pentru indemnizarea de 50% din salariul de bază?
- Fiecare zi, inclusiv sărbătorile sunt cuprinse în primele 30 de zile sau doar zilele lucrătoare?

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră.
Buna ziua,

As dori sa va intreb daca este o diferenta in calcul pentru o persoana care are un CIM pe o perioda determinata?

Multumesc,


Angel 2007 a scris:

Calcul salariu angajat PERMANENT:
Salariu Brut = 600 lei
Fond Somaj 0.5% = 3 lei
Fond Sanatate 5.5% = 33 lei
Fond CAS 10.5% = 63 lei
Salariu Brut inainte de Deducere = 501 lei
Baza Deducere = 250 lei
Coeficient Deducere = 1
Deducere = 250 lei
Salariu Impozabil = 251 lei
Impozit (0 lei + 16% din 251) = 40 lei
Salariu Net = 461 lei

Costuri suportate de FIRMA:
Fond Somaj 0.5% = 3 lei
Fond Sanatate 5.2% = 31 lei
Fond CAS 20.8% = 125 lei
Fond Comision Carte de Munca 0.25% = 2 lei
Fond CAAM 0.2% = 1 lei
Fond Contributii Concedii 0.85% = 5 lei
Fond Fond Garantare Creante 0.25% = 2 lei
TOTAL = 169 lei

In total, angajatul PERMANENT costa firma: 769 lei