avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate Hellenas

Activitate Hellenas

Răspuns la discuția Partajul
Buna,

Multumesc mult pentru raspuns.

Am fost la un notar, care mi-a zis ca automat in cazul unui partaj sau a unui deces al sotului automat eu cu copilul meu suntem mostenitori rezervatari si ca doar un act de donatie se poate face in care se poate anula in cazul unui divort.
O sa merg din nou la acel notar spre ai spune ceea ce m-ati indemnat dvs.
Cu sotul nu am vorbit inca nimic deoarece am zis ca ma interesez si apoi ii zic ce e de facut. Nu cred ca nu e de acord, momentan...

Cu stima,

Elena
Buna,

Dupa cum mentionam eu nu am stiut ca notarul la care a fost intocmit era prieten bun cu unchiul, ulterior am aflat apoi am mers la un alt notar care tot asa ne-a zis ca era suficient doar uzufruct viager, eu nu stiu ce poate reprezenta ipoteca legala.
Am luat legatura cu un avocat dar este fosrte ocupat asa ca am decis momentan sa intreb in forum, pana ce este disponibil.

Va multumesc mult pentru sfaturi!

Cu multa stima,

Elena
Răspuns la discuția Partajul
Multumesc pentru raspuns, dar atunci ce se poate face pana nu se ajunge la partaj?

Cu stima,
Elena
Răspuns la discuția Partajul
Buna,

In actele de propietate este trecut sotul, la plata ratelor e contul lui dar si eu am depus banii in cont sunt si imputernicita acum (are ceva valoare in cazul unui partaj imputernicirea?).
Eu as dori sa fiu si eu trecuta in actul de propietate ca in cazul unei probleme de rezolvat cu privire la apartament sa le rezolv si eu nu numai el, sau nu numai cu procura, ce act se poate face la notar prin comun acord?
Sora lui nu este trecut ca sa platasca sau sa fie imputernicita pentru ceva este doar coimprumutant fiindca asa se cerea ca lui nu i-a fost luat venitul 100% din afara tarii, ea doar a depus de cateva ori in cont bani cand inca nu eram casatoriti , dar banii eurau trimisi de el din afara, si eu am depus in cont si inaintea casatoriei.
Mentionez ca apartamentul impreuna l-am achizitionat, adica la cumpararea lui am fost si eu, dar nu am putut sa fiu trecuta ca propietari comuni datorita ca nu eram casatoriti, doar prieteni.


Va multumesc pentru raspuns!
Multumesc de promptitudine, dar vreau sa mentionez ca este un contract de intretinere cu uzufruct viager si ipoteca legala (ceea ce nu inteleg ce inseamna), este facut de un notar care este in relatii bune cu unchiul (ceea ce nu am stiut) si nu ne-a lasat sa facem contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere doar daca faceam un transef bancar pe o anumita suma, sub pretexul ca sa il avem in caz de vreo judecata in instanta, dar noi ne avand bani am facut doar de intretinere.
Am fost la un alt notar care ne-a informat caci contractul este atacabil si castigabil in instanta in cazul in care nu sunt de acord toti mostenitorii cu intretinerea si ca ar trebui sa ni se faca de catre toti mostenitorii o declaratie la notar cum ca sunt de acord cu intretinerea, dar unul dintre acesta nici nu este deacord cu ea, si ca acestea trebuiau trecute in contract la incheierea luipentru ca noi dupa decesul bunicii sa nu mai avem probleme.
Doresc sa va informez ca bunica are 82 de ani, oare este necesar sa o ducem la un psihiatru in caz de o eventuala judecata, ca sa se dovedeasca ca este in toate capacitatile mintale, desi la incheierea contractului a fost prezent si un reprezentant legal de la primarie?

Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Partajul
Inainte de a se ajunge la partaj se poate face ceva acte in care sa nu mai fie probleme cu partajul, adica sa se impatra in mod egal, fara instanta sau sa ramana celui ce ramane in viata? Mentionez ca sora lui a fost pusa ca si coimprumutant, in cazul decesului lui poate in situatia de fata sa ramana cu apartamentul sora lui?

Va multumesc pentru raspuns si promptitudine!
Discuție Partajul
Buna, sotul meu a achizitionat un apartament prin programul prima casa inainte ca sa fim casatoriti, dar avem de achitat la el inca vreo 28 de ani.
Intrebarea mea este: Aceast apartament achizitionat in afara casatoriei se pune la socoteala in caz de un partaj?

Va multumesc!
Am facut un contract de intretinere cu bunica mea pe cota parte care ii revine. Bunica are 4 copii si fiecare in urma decesului a bunicului prin sucesiune au o cota parte. Cu doi dintre acestia am facut contract de vanzare cumparare pe partea care le revine.
Intrebarea mea este:
Un unchi care doar el nu este deacord cu contractul, poate contesta in instanta contractul de intretinere dupa moartea bunici?

Va multumesc!
Buna ziua,

Eu m-am angajat din somaj si firma i-a dupa mine o indemnizatie ca am fost somera din facultate fara carte de munca si acum trebuie sa intru in prenatal datorita unor probleme de sanatate. As dori sa stiu daca firma mai i-a dupa mine indemnizatie sau odata cu incheierea muncii mele la unitate se inceteaza si plata indemnizatiei.

Va multumesc!

Elena
Răspuns la discuția Titlul de propietate
Aha! multumesc foarte mult!
Dar daunele morale care trebuiesc sa i le plateasca pentru incheierea contractului de intretinere cu uzufruct care sunt???

Multumesc !