avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate lvd

Activitate lvd

Răspuns la discuția Salarii, beneficii, cheltuieli
Stiu eugarizn,
Stiu de ce tace cenzorul - avem doi cenzori insa numai unul e platit pentru ca pe celalalt nu vor sa-l plateasca si ii refuza si accesul la acte(stiu ca e ilegal).

Ideea principala este ca imobilul e intr-o stare proasta si nu se fac reparatii insa sa maresc salarii la presedinte si cenzor. E adevarat ca la administrator e ok salariul, insa cu toate beneficiile se strang bani destul de multi, in jur de 80 lei pe apartament doar pentru sustinerea a trei persoane din conducere. De acord si cu femeia de serviciu, nu stiu cum de accepta, din partea mea as scoate de la presedinte si cenzor si as majora unde este necesar. Avand in vedere starea proasta in care este blocul m-am oferit voluntar sa fiu presedinte fara sa iau bani numai ca sa putem repara crapaturile si zugravi pe unde este nevoie. Acum suntem oarecum in mijlocul schimbarii, incerc sa explic oamenilor ce se intampla pentru ca nimeni nu stie pe ce se dau banii de fapt - stiu ca suna ciudat dar nimeni nu stie cum arata statul de plata sau ce facturi se platesc din simplul motiv ca atat presedintele cat si administratorul si cenzorul se comporta foarte agresiv, incep sa tipe si sa jigneasca si sa sperie oamenii, mai sunt unii care au incercat sa se certe cu ei insa nimeni nu a abordat inca situatia ca mine. Eu n-o sa ma cert cu ei insa am inceput o campanie de informare pentru a face o oarecare coeziune sociala in cadrul asociatiei - din acest motiv am inceput acest subiect aici pe forum.

Va multumesc mult pentru informatii.
Vali
Răspuns la discuția Salarii, beneficii, cheltuieli
Buna "eugarizn",
Administratorul face doar casierie si parte contabila.
Merci,
Vali
Răspuns la discuția Salarii, beneficii, cheltuieli
Buna,
Multumesc de raspunsuri!
Listele de selarii arata asa: salarii brute:
Presedinte - 500Ron,
Cenzor - 445Ron,
Admin - 774Ron,
Femeie de serviciu - 440Ron;

Salarii nete:

Presedinte - 420Ron,
Cenzor - 400Ron,
Admin - 650Ron,
Femeie de serviciu - 370Ron;

Administratorului si presedintelui li se deconteaza facturile la telefoane, transportul in comun - asta fara acordul comitetului. Am initiat postul asta pentru ca de curand si-au marit salariile fara sa stie nimeni si vreau sa stiu cam cat ar trebui sa oferim pentru administrator dupa ce il schimbam pe acesta. Din cate am inteles presedintele de obicei nu ia bani de la asociatie.

Deasemenea sunt interesat daca printre domniile voastre exista administratori care ar dori sa incheie un contract cu asociatia noastra si in ce conditii.

Multumesc,
Vali

Răspuns la discuția Salarii, beneficii, cheltuieli
Cate apartamente exista in asociatia dumneavoastra "ynocentta"?
Răspuns la discuția Salarii, beneficii, cheltuieli
Buna,
Multumesc de raspunsuri. Stiu conditiile in care se acorda aceste privilegii, acestea nu sunt respectate insa intrebarea mea este: care e situatia la asociatia dumneavoastra? Ca sa pot face o comparatie realista intre cele doua exemple. Ma intereseaza doar pentru o comparatie a platilor nu pentru metodologia de acordare sau aspectele legale.
Multumesc,
Vali
Buna tuturor,

Am cateva intrebari a caror raspunsuri ma vor ajuta pe mine si pe voi pentru a clarifica daca platiti cat trebuie la intretinere.

In asociatia din care fac parte (44 apartamente, 4scari, un imobil)se platesc urmatoarele:

Administrator - 770ron
Presedinte - 500ron
femeie de serviciu - 440ron

Din cheltuieli mai fac parte:
- abonament la telefon pentru administrator uneori vine cu o factura de 500lei pe o luna,
- cartele de transport public;
restul sunt cheltuieli uzuale (apa, gunoi, electrivitate, caldura etc.)

Pareri si exemple ar ajuta foarte mult.
Merci,
Vali

Iti urez succes in rezolvarea problemei tale; Asa e, ar trebui sa invatam sa convietuim.. dar vezi ca inca suntem la inceput si au ramas multi cu spiritul fostului sistem si partial al actualului(:D) asa ca, daca vrei sa fii tratat la standardele actuale ale Romaniei..cam astea sunt - fiecare se invarte sa mai scoata un leu - ... e trist.
Daca vrem standarde din afara implementate aici.. nu stiu... ce sanse avem..

Sincer imi pare rau un pic pentru ca mi-am luat apartament aici... La doua strazi mai incolo am un prieten care are un administrator/presedinte(da, doi in unu) si nu a platit niciodata la pausal desi uita uneori sa duca apometrele, scara arata foarte bine, bloc ingrijit.

Asta e unii au ghinionul sa dea peste fomisti care pentru 10 lei si-ar vinde si parintii.. cam asta e impresia pe care o am despre cei care fac abuzuri d'astea - ii domina foamea. :)

Scuze de excesiva sinceritate.
A, si nu platesc penalizari.. asta ar fi culmea - am zis ca eu am platit pausalul ca sa nu platesc penalizari.. O sa ma gandesc la ideea cu dobanda, e adevarata, da nu m-as lacomi ca cine stie imi gasesc masina zgariata :)) si oricum.. pentru cativa lei nu ma mai pun cu prostul.

Merci de raspunsuri - iti tin pumnii!!!
Wow, marilyn31, ti-au trecut in plus desi ai apometre? sau nu aveti apometre pe scara, mi se pare incredibil.. Ideea e ca eu am platit; ca stiu- penalitatile tot eu le-as plati.

Oricum am fost aseara la presedine, (eu totusi tind sa cred ca nu-i atat de idiot precum se comporta). In fata e foarte lingusitor dar asa cu tot cu linguseala te fura la cifre, si el considera ca e legal si ca trebuie sa-mi regularizez singur... Cum as putea face asta cand eu dau indexul real - index care inca nu a ajuns la cifra estimata in regim pausal..
Eu am continuat sa dau indexul ca sa ajunga la cifra extimata de ei si sa incep sa platesc.. in schimb ei m-au taxat in continuare cu consumul pe luna.. si dupa jumatate de ora in care i-am explicat ca daca m-as trece pe zero(cum sustine el) as plati tot ce consum dar mai tarziu.

Nu stiu ce sa zic cu instanta, dumneavoastra ati rezolvat ceva.. adica, s-a incheiat procesul?
Eu am zis sa mai incerc o data - presedintele s-a cam "morcovit" un pic ca l-a citat politia, primaria.. si ar mai urma sa-l chem in instanta - asa ca mi-a zis sa dau doar indexul nou si sa scriu consum zero.. Asa ca o sa fac asta luna asta(cu toate ca nu are nici o logica). apoi o sa vad ce mai fac.
Deci marilyn, cum a fost in instanta?
Da, aveti dreptate, si eu nu sunt un fan al conflictelor, insa e foarte dezamagitor cand ma gandesc ca mi-am luat apartamentul asta la care o sa platesc 30 de ani si dau peste astfel de oameni care vor doar sa te fure.. administratorul si presedintele au stiut de la inceput ca vor face asta.. probabil o fi o tehnica de a scoate bani.. nu stiu. Am incercat sa vorbesc cu ei, administratorul(de fapt e o ea) femeie teoretic serioasa refuza sa explice orice, imi tot zice sa fac contestatie la prefedinte, i-am explicat ca nu-i normal sa platesc ceva ce nu consum si ca vreau regularizare. presedintele zice ca o sa se faca regularizare dar cand vin listele de plata eu platesc in continuare consum real. In ultima instanta mi-a zis ca in hotaratea consiliului nu se prevede sa se faca regularizare. de asta am incercat sa gasesc sprijin la autoritati.. De la ei nu cred ca o sa primesc vre-o intelegere. nu stiu ce sa fac. ei ma plimba de la unu la altul si eu raman cu banii dati.
ma mai gandesc daca sa-i duc in instanta sau nu, .. stiu ca nu se merita dar nu prea am optiuni... ce sa fac sa "las de la mine"?#-o
Multumesc de implicare,
Eu am pus problema altfel.. si anume ca mi s-a vandut ceva ce apoi nu mi s-a mai dat.. si asta are a face cu politia.. fie ca e vorba de apa, seminte sau pantofi.. ma rog.. era o abordare. :)

elga50 - ati avut o experienta asemanatoare in instanta?
Merci,
Vali