avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate nicolathome

Activitate nicolathome

Multumesc
Buna ziua,
Am o casa nationalizata pe care am cumparat-o in urma cu 20 de ani de la ICRAL. Imobilul este mai mare tip vagon, iar eu detin apartamentul din mijloc. Peretii care ma despart de vecin sunt comuni tinand cont ca aici a fost un singur imobil. Vecinul vrea acum sa-si darame ca sa reconstruiasca si, probabil sa mareasca locuinta lui. Tinand cont ca pana si acoperisul este acelasi eu nu doresc sa ii permit sa-mi darame peretele camerei mele care este acelasi cu peretele holului lui. Exista vreo lege care sa-i permita sa faca aceasta modificare chiar si fara acordul meu? Multumesc
Buna ziua,
locuiesc intr-o curte unde mai sta inca o familie si avem probleme cu plata apei .Pentru ca este pe numele meu contractul cu apa nova am fost dati in judecata si obligati sa achitam datoria .Pentru ca vecinii mei nu vor sa contribuie cu partea lor de plata ,am primit somatie de executare silita.Am reusit sa ii conving pe executori sa ma lase sa platesc in rate dar vecinii nu vor sa plateasca nici acum. Ce pot face legal sa-mi recuperez banii de la ei tinand cont ca suma datorata e foarte mare?
va multumesc.
Discuție ajutor social
Buna ziua,
Am urmatoarea problema: mama mea in varsta de 75 de ani a avut grave probleme cardiace si un usor avc in urma cu un an. Dupa 4 saptamani de spitalizare a revenit acasa intr-o stare mai buna .Singurul mare impediment este ca datorita faptului ca a stat imobilizata atat de mult nu mai poate merge ,muschii s-au atrofiat iar fizioterapia si masajul mai rau au agravat starea deoarece a fost descoperita si o gonartroza bilaterala destul de avansata.Problema mea este ca nu se incadreaza in vreun grad de handicap dar ea nu se poate deplasa deloc. Concluzia este ca are nevoie permanenta de o persoana care sa o asiste (aceasta fiind eu care am renuntat la locul meu de munca ).Pot obtine in aceste conditii orice forma de ajutor?Cei de la primarie au spus ca pot beneficia de ajutorul unei asistente dar pe o perioada limitata si asta atunci cand se v-a ivi un loc liber.Eu nu de asta am nevoie ,vreau ceva permanent tinand cont de faptul ca intampinam dificultati financiare grave.Vreau sa pot sa-mi gasesc alt loc de munca sau sa pot primi ajutor financiar ca sa pot sta acasa sa o ajut pe mama.