avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate MARIA_O

Activitate MARIA_O

Răspuns la discuția Sanatate PFA
Multumesc pentru raspuns....stiu asta ...nu stiu ce trebuie sa depun la finante pentru ca sa pot plati
Discuție Sanatate PFA
Buna ziua

daca detin un PFA care are sistem de impunere norma pe venit....sunt angajat cu carte de munca la o alta firma....am inteles ca trebuie sa platesc pentru PFA sanatate...dar am fost la finante si mi-au spus ca nu am nimic de platit!!
Trebuie eu sa depun o declaratie in baza careia sa mi se determine cat am de plata?
Răspuns la discuția Deducere combustibil auto.
aici putem vorbi de a deduce si cheltuielile cu piesele de schimb? se trece in RJIP numai partea de 50% cheltuiala deductibila?
sau nu le pot deduce deloc?
In cazul PFA-urilor deschise pentru masura 141, pentru utilajele agricole folosite,in baza unui contract de comodat, dar care nu sunt proprietatea PFA, in ce masura pop deduce cheltuielile cu piesele de schimb, combustibilul? Dar pentru autotrismul proprietatea familiei pentru care s-a facut contract de comodat in vederea deplasarii la piata pt vanzarea recoltelor, aprovizionarea cu furaje, etc?
Daca telefonul este mobil si nu e pe PFA...in ce proportie pot deduce cheltuielile?
Răspuns la discuția Mijloace fixe PFA
Aveti perfecta dreptate...nu le accepta cei de la Apia, dar cei de la finante au spus ca sunt OK!
Răspuns la discuția Mijloace fixe PFA
Intrebarea mea a aparut ca urmare a unei discutii cu cei de la Apia (PFA-ul are masura 141) care au spus ca nu e in regula tranzactia.....
As vrea sa stiu daca un PFA poate cumpara un mijloc fix de
la o persoana fizica in baza unui contract de vanzare-cumparare,
la care atasam copie dupa CI, si pentru care facem un borderou de achizitii?
Multumesc
Dar eu prin contractul incheiat cu banca mi-am dat acordul doar pentru incheierea unei polite facultative, ce treaba au ei cu PAD-ul, daca eu nu accept sa o inchei cu societatea agreata de ei....mi se par niste abuzuri din partea bancilor...asa sa fie???