avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate Catalinbz

Activitate Catalinbz

Pai aici este problema,seful de la HR este angajat de aproximativ 6 luni si incearca sa ne convinga ca unul din noi sa renunte la acest ajutor.Anii trecuti au mai fost cazuri cand 2 angajati ai fabricii au luat acest ajutor pentru un deces in familie.Domnul acesta vrea sa se afirme in fata sefilor sai ca ii scuteste de anumite plati si din aceasta cauza mi se pare un abuz si nu este in regula.Ce sfaturi imi dati in cazul in care dansul tot refuza plata unuia dintre noi?Nu este o fabrica de 20-30 de angajati este vorba despre o fabrica de 600 de angajati.

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, consider ca vor beneficia ambii membrii.

Nu este prevazut ca doar un membru al familiei sa beneficieze de acel ajutor.Scrie angajatii fabricii in caz de deces(al angajatului,parintilor sau sotului/sotiei) benenficiaza de ajutor de deces.

Cornel Vasile a scris:

Este legal , numai daca in ccm este prevazut faptul ca numai o persoana din familie beneficiaza de asa ceva.

Buna ziua.Tatal meu a decedat acum 3 saptamani,eu si mama mea lucram la aceeasi fabrica,in contractul colectiv de munca este prevazut pentru angajatii fabricii un ajutor de deces(in cazul decesului angajatului,parintilor si sotului/sotiei).Am depus dosar pentru acest ajutor si eu si mama mea dar seful de la HR incearca sa ne convinga ca unul din noi sa renunte la acest ajutor.Este legal asa ceva?Ce ne sfatuiti sa facem?Va multumesc anticipat.
Buna seara.Am gasit o masina cu volan pe dreapta,adusa in tara de 5 zile de un roman,are MOT,road tax si asigurare valabile si vreau sa cumpar masina.Intrebarea mea este daca pot circula cu ea macar pana ajung cu ea acasa,oricum vreau sa ii scot numere rosii?Asigurarea este valabila si este pe numele celui care a adus masina si de la care vreau sa o cumpar.
Răspuns la discuția Redobandire permis
Acum revin cu alta intrebare,dupa data de 9.10.2013 pot incepe cu hartogaraia pentru dosar sau de la acea data pot merge sa sustin proba teoretica?
Răspuns la discuția Redobandire permis
Va multumesc frumos pentru raspuns
Ca multi altii de pe forum am calcat si eu stramb.In data de 15 aprilie 2012 am fost prins baut la volan in urma unui accident soldat doar cu avarierea masinii personale.Am fost testat cu etilotestul si a iesit 0.6,apoi am mers la spital pentru recoltarea probelor biologice fara a refuza,in sange imbibatia alcoolica a iesit 1.35 la prima proba si 1.20 la cea de a doua proba.Am fost chemat la politie dupa vreo doua luni pentru declaratii,m-am prezentat apoi mi-am pus aparator si dupa aceea am fost chemat la parchet.In luna septembrie am avut procesul si am fost condamnat la 8 luni cu suspendare si termen de incercare 2 ani si 8 luni si plata a 390 lei cheltuieli de judecata.In sentinta scriu urmatoarele:

Prin prezenta,in baza dispozitiilor art. 359 al.2 Cod procedura penala si in conformitate cu dispozitiile sentintei penale nr947/27,09,2012 a Judecatoriei Buzau,ramasa definitiva prin nerecurare la 9,10,2012 va atragem atentia ca in caz de:
*savarsire a unei noi infractiuni in cursul termenului de incercare de 2 ani si 8 luni;
neexecutare a obligatiilor civile in cursul termenului de incercare;
*se va dispune revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei inchisorii aplicata prin sentinta penala mentionata mai sus.
Intrebarea mea este legata de redobandirea permisului deoarece in hotararea judecatoreasca nu scrie nimic despre permis.Am vorbit cu persoane care au trecut prin probleme de genul asta si mi-au spus ca pot merge sa dau de permis dupa cele 8 luni de suspendare,iar aici pe forum am gasit ca dupa 1 an.Va rog frumos sa imi raspundeti.Multumesc anticipat.