avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate asya

Activitate asya

Buna ziua ! Daca o femeie are 62 ani si doar 14 ani vechime in munca , de ce ajutor poate beneficia si unde poate sa-l solicite?
Multumesc pt raspuns
Răspuns la discuția cadastru vecin
doresc o rezolvare amiabila dar el insista sa faca firma mea de cadastru o noua masurarea ,iar firma mea de cadastru nu mai functioneaza.Cadastristul meu nu mai lucreaza dar nu a inchis firma.A adus o cunostinta sa faca o masurare gps si a rezultat ca terenul este mai mic in fapt cu5m2 si se suprapune virtual cu al vecinului dar nu cum spune el.vecinul intra si el pe terenul meu iar eu am terenul si la elsi la celalalt vecin.eu sant la mijloc.am inteles de la vecin ca doar 3 proprietati au acesta problema .este ciudat pt casele sant foarte vechi.:O
Celalalt vecin are casa lipita de a mea in oglinda deci nu a intrat in proprietatea mea,se pare ca el ar avea terenul mai mic decat credea.nu doresc sa iau din terenul nimanui iar practic nu se poate.
vecinul meu isi face cadastrul si in urma masuratori rezulta o suprapunere virtuala cu proprietatea mea de10 m,eu am cadastru facut din ani90 ,nu doresc o noua masurare a terenului meu dar el insista .A contactat firma care a facut cadastrul meu cerand o noua masurare dar firma mea are suspendata activitatea.cum pot sa rezolv situatia.:)
Răspuns la discuția cadastru vecin
multumesc pt raspuns,mai am o intrebare el insista ca firma mea de cadastru sa faca o noua masurare a proprietatiica sa isi poata rezolva el cadastru.eu nu vreau ma poate obliga?
2 in baza carei legi ma poate forta sa refac cadastru?si ma da in judecata.
Discuție cadastru vecin
buna ziua,am o mica problema sant proprietarul unei locuinte construita in1896 care a fost a pariintilor mei pana in 1999 .in acel an am cumparat eu [ocuinta si am facut cadastrul.ma invecinez pe una din laturi cu o proprietete formata din 2 numere(11/13)iar acum vecinul doreste sa uneasca proprietatiile in una singur.problema a aparut cand el a facut acum cadastrul si spune ca se suprapune proprietatea mea peste a lui cu o fasie lunga de 15 m.ce pot face eu care am cadastrul in regula suprafata din actele carei este la fel ca cea din cadastru si ce lege ma obliga sa fac eu alt cadastru?multumesc faoarte mult pt raspunsuri


:(
Răspuns la discuția infintare firma
Multumesc
Discuție infintare firma
Buna Ziua , ce acte sant necesare pt infintarea unei firme in Bucuresti si unde se depun? Daca declar locuinta sediul firmei pot deduce cheltuielile cu lumina gaz etc. Multumesc pt raspuns Copilul meu mai are 5 luni pana la 18 ani , pot face firma pe numele lui?
depinde ce contract de inchiriere aveti ,acolo se stipuleaza clar in sarcina cui intra aceste reparatii
se merge la oficiul de cadastru cu actul de vanzare al casei +copie legalizata act deces copie buletin si cerere complectata- se gaseste acolo. program in bucuresti 8,30-14, si multa rabdare este coada/.se sterge uzulfruct din contractul de vanzare cumparare,iar apoi se merge la enel,apa
Răspuns la discuția teren
va duceti la cadastru si intabulati propietatea