Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Suprapunere virtuala proprietate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Suprapunere virtuala proprietate

vecinul meu isi face cadastrul si in urma masuratori rezulta o suprapunere virtuala cu proprietatea mea de10 m,eu am cadastru facut din ani90 ,nu doresc o noua masurare a terenului meu dar el insista .A contactat firma care a facut cadastrul meu cerand o noua masurare dar firma mea are suspendata activitatea.cum pot sa rezolv situatia.:)
Dacă este doar o suprapunere virtuală aceasta se soluționează de către inspectorul de cadastru iar imobilele se vor repoziționa în baza unui referat întocmit de către inspector și aprobat de inginerul șef-art. 27 al Ordin 634/2006 actualizat
Ordinul 634/2006 nu mai este in vigoare. Reglementarea privind suprapunerea virtuala se regaseste in Ordinul ANCPI 700/2014 cap. 4.2.3.6