avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate 1Gabriel

Activitate 1Gabriel

Răspuns la discuția Mostenire fara drept sot/sotie
Buna ziua!
Revin cu doua intrebari.
Am luat legatura cu un alt avocat, iar acesta mi-a expus contractul de intretinere ca fiind cea mai buna solutie (nu are drept nici fratii, nici sotia). Vreau sa va intreb ce parere aveti?
A doua intrebare, care mi-a fost pusa de catre fiu: Daca parintii mei ii fac vanzare-cumparare, el poate sa-mi faca mie donatie fara sa mai existe riscuri? Chiar daca sunt multe costuri ...

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Mostenire fara drept sot/sotie
Va multumesc frumos pentru infomatii !
Răspuns la discuția Mostenire fara drept sot/sotie
Situatia este putin mai complicata...
Deci eu am un frate natural, o sora vitrega care a plecat de ani de zile si doi frati vitregi decedati amandoi avand copii.
Cei doi frati vitregi decedati si sora sunt dintr-o casnicie anterioara a tatalui.
Mosia parintilor se compune din 3 gospodarii compuse din case+acareturi,amplasate in diferite locatii si multe alte terenuri.
Cu fratele m-as intelege, dar cu ceilalti nu cred...
Răspuns la discuția Mostenire fara drept sot/sotie
Multumesc enorm!
Informatiile dumneavoastra mi-au fost extrem de utile!
Mai am o ultima intrebare, daca nu va suparati.
Dumneavoastra cum ati proceda in locul meu?
Donatie/testament pe numele meu sau contract de vanzare-cumparare pe numele fiului?
Răspuns la discuția Mostenire fara drept sot/sotie
Succesiunea(testament) sau actul de vanzare-cumparare s-ar incadra cerintelor mele?(sa nu aiba drept sotia si fratii)
Daca nu, exista vreo posibilitate prin care sa se incadreze?

Se poate face act de vanzare-cumparare fiului, nefiind major ?

Va rog frumos sa-mi explicati riscurile.
Multumesc frumos!
Buna ziua!
Parintii mei doresc sa-mi lase mostenire o casa+teren.
Se poate trece pe numele meu fara sa aiba dreptul fratii sau sotia la ea?
Am inteles ca prin donatie nu are dreptul sotia, dar se poate contesta de catre frati, ulterior pierzandu-se dreptul de posesiune.

Spre exemplu, in cazul unui eventual divort, este necesara impartirea proprietatii?
Sau in cazul decesului parintilor, pot solicita fratii o parte din proprietate?

Alternativ, se poate trece proprietatea pe numele unicului meu fiu, de 17 ani, nefiind major si sa nu poata vinde sotia sau sa i se revoce drepturile din cauza fratilor?

Va rog frumos, lamuriti-ma.
Multumesc anticipat!