avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate Dafina

Activitate Dafina

Buna Ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Tatal meu a murit in 2001.
S-a facut succesiunea la vremea respectiva iar eu si fratele meu am cedat totul in favoarea mamei,
Acum am aflat cu stupoare ca mama in secret a facut act de Donatie fratelui meu.
Ce pot face acum cat mama mai este in viata sa pot avea si eu drept la mostenire dupa decesul dansei ? Nu mi se pare corect cum au procedat.Va multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția ANGAJAMENT DE PLATA
Buna Seara,
Revin cu rugamintea la cei care m-au indrumat si ajutat pana acum sa ma sfatuiasca din nou daca se poate cum sa actionez in continuare.
Dupa cum stiti am avut procesul prima infatisare in data de 18.09.2008.Nu am gasit nici un avocat (banuiesc ca problema se datoreaza faptului ca societatea este S.A.)Cu toate ca D-na.Codruta m-a sfatuit sa merg cu un avocat n-am avut incotro si m-am reprezentat in instanta.Am facut o intampinare si am anexat dovezi care aratau faptul ca banii care nu s-au achitat in 25.01.2008 reprezentand aceeasi suma cu impozitul pe profit achitat la Trim.III s-au utilizat in aceasta perioada (pana in 14.04.2008 cand am achitat impozitul pe profit pentru Trim.IV 2007,)in folosul societatii.Suma care a rezultat din dobanzile incasate pentru acesti bani este cu mult mai mare fata de majorarile de intarziere care au aparut in luna Iulie 2008 pentru neplata impozitului.
Intampinarea am inmanat-o D-nei.Presedinta de complet.Dupa ce s-a uitat prin anexe a intrebat pe Reprezentantul reclamantei(juristul )daca are ceva de spus.Acesta a cerut AMANARE ca sa vada ce am scris in intampinare.I-am inmanat si lui un exemplar.Sa nu radeti ca va spun toti pasii dar nu am fost in viata mea in judecata si nu stiu daca am procedat bine.
Va rog frumos daca se poate spuneti-mi ce mai poate urma:(v-a mai trebui sa duc si alte acte?Faptul ca este o amanare din partea lor v-a insemna ca trebuie sa platesc si alte cheltuieli?Urmatorul proces este in 02.10.2008.
Răspuns la discuția ANGAJAMENT DE PLATA
Buna seara D-na.avocat ,aveti perfecta dreptate in tot ceea ce a-ti spus cu Finantele.Mai nou trimit Somatii de plata emise electronic si nu poarta nici semnatura nici stampila.
Doresc sa va multumesc pentru raspuns tuturor dar Hartuiala si razbunarea nu s-au terminat aici.Dupa acel angajament de plata la cateva zile am primit o adresa oficiala din partea Directoarei cu urmatorul continut,,Asa cum ati specificat PE ANGAJAMENTUL DE PLATA ca daca vor aparea penalitati la veti achita depuneti urgent in caserie suma de 5499 lei."#-o
Eu am raspuns prin nota interna ca nu dispun de acesti bani si rog esalonare.Am primit imediat raspunsul pentru ca era in ziua de plata a salariilor ,,de acord cu retinerea din salariu a 50% din drepturile nete".Dupa cateva momente m-a chemat la dansa in Birou si mi-a spus de aceasta retinere si atunci am spus ca nu mai sunt de acord sa platesc nimic.
Cosmarul nu s-a terminat m-au dat in judecata si in data de 18.09.2008 ora 9 sunt citata la Tribunal.Acum chiar nu stiu ce sa mai fac.Nu am avut probleme cu aceasta Institutie in viata mea.:(
Răspuns la discuția ANGAJAMENT DE PLATA
In primul rand ,va multumesc pentru raspuns.
De fapt eu sunt Director Economic la acesta Societate.Dat fiind faptul ca relatiile cu angajatorul (directoarea societatii)
s-au deteriorat,asa a aparut in 07.07.2008 aceasta dobanda de plata la Impozitul pe profit datorat la 31.12.2007.
Pe scurt: Conform legii,in 25.01.2008 eu trebuia sa virez suma aferenta Trimestrului IV la fel cu cea virata in Trimestrul III.(adica aprox.255.000 lei)
DAR...dupa discutiile avute cu Consiliul de Administratie s-a ajuns la concluzia ca aceasta suma este prea mare sa stea blocata in contul Bug.de stat si mai ales ca in prima faza am calculat ca fiind impozit pe profit la Trim.IV din balanta provizorie o suma mult mai mica.Atunci s-a ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa ma grabesc cu inchiderea de an si sa depun Declaratia 101 pana in 15.02.2008 si sa virez si Impozitul.Am anuntat colega care se ocupa cu platile (oricum ea si-a dat demisia in 20.03.2008) am facut Declaratia si am depus-o dar pana la sfarsitul lunii martie nu s-a achitat .
In 14.04.2008 am terminat si cu depunerea Bilantului si cu inregistrarea la Reg.Comertului si am achitat si Impozitul pe profit care a ramas cu aceeasi suma pe care am declarat-o si in ,,101",deci nu am mai revenit cu nici o rectificativa.
Am mers la Finante in 30.04.2008 si am cerut o Fisa a contribuabilului.NU ERAU CALCULATE PENALITATI.
I-am intrebat si pe dansii daca pot fi probleme si m-au asigurat ca nu au de ce sa calculeze Penalitati.
In 2 MAI 2008 Directoarea societatii a dispus o CERCETARE DISCIPLINARA referitoare la mine ,subiectul fiind : Cauza si motivul pentru care nu am platit pana in 14.04.2008 Impozitul pe profit si DACA in conditiile in care apar penalitati cine le v-a suporta X-( Eu aveam deja Oglinda de la AFP si am scris HOTARAT ca nu vor aparea penalitati pentru ca totul s-a derulat pana in 30.04.2008.Continuarea o stiti ,mi s-a facut un Angajament de plata de mana (nu pe formularul specificat in Lg.22 si dupa ce l-am semnat cu Obiectiuni a aparut si Decizia de Instiintare de la AFP.Din surse neoficiale am aflat ca cei de la Finante au fost amenintati (deci asa a aparut Decizia)ca vor fi reclamati ,,mai sus" ca nu vor sa aduca venituri la Buget
Am primit un angajament de plata sa-l semnez si sa ma oblig ca din vina mea s-a produs o paguba (majorari de intarziere pentru neplata la termen a impozitului pe profit aferent anului 2007 fara suma).Am scris pe angajament ca suma este incerta deoarece la 15.05.2008 am cerut Oglinda de la finante si nu exista debit pentru aceste majorari.SURPRIZA!!
Dupa ce am semnat angajamentul si l-am dat Juristului Societatii,am primit si o Decizie eliberata de Finante referitoare la obligatiile de plata accesorii aferente obligatiilor fiscale-Impozit pe profit care acum sunt existente si calculate pentru suma de 5.499 lei.AJUTATI-MA VA ROG!!!.Ce pot sa mai fac acum?cepasi sa urmez?:((