avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Activitate bureac62

Activitate bureac62

Buna ziua !Exista pentru diabetici legislatie pentru scutirea de taxe si impozite sau pentru iesirea mai devreme la pensie ? Daca da,care ar fi normativul respectiv? Multumesc anticipat !
Multumesc pentru raspuns,ma asteptam sa se amane in timp ce altii se ghiftuie...
,, Monitorul oficial al României
Anul 190 (XXXIV) — Nr. 1186

PARTEA I - LEGI, DECRETE, HOTĂRÂRI ȘI ALTE ACTE Vineri, 9 decembrie 2022

SUMAR

Nr. ORDONANȚE ȘI HOTĂRÂRI ALE GUVERNULUI ROMÂNIEI

168. — Ordonanță de urgență privind unele măsuri fiscal bugetare, prorogarea unor termene, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative

…Art. XXI. — La articolul III din Legea nr. 210/2022 pentru modificarea art. 1 alin. (2) din Decretul-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri și pentru stabilirea unor măsuri necesare aplicării Ordonanței Guvernului nr. 105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 698 din 13 iulie 2022, litera b) se modifică și va avea următorul cuprins:

„b) începând cu data de 1 ianuarie 2024, drepturile stabilite pentru copiii persoanelor care s-au aflat în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. c) și g) din Ordonanța Guvernului nr. 105/1999, republicată, cu modificările și completările ulterioare, precum și pentru copiii prevăzuți la art. 31 alin. (1) din aceeași ordonanță.”

PRIM-MINISTRU NICOLAE-IONEL CIUCĂ
Conform punctului (b) al acestei Ordonante s-a prorogat termenul de acordare al drepturilor pentru 01.01.2024.Totusi odata cu primirea pensiei pe card nu am primit niciun drept. Care sa fie cauza? Multumesc anticipat pentru raspuns !
Cu stima ,Daniel Bureac...
Notarul nu ne-a indrumat cu toate ca am intrebat...A zis ca se face separat... Partile ne intelesesem de la inceput...

Cat ma costa la notar un partaj amiabil ,fara sulta,dupa ce am facut taxa de succesiune si am ramas 4 parti egale ale mostenirii.Trei vor sa lase la al 4-lea fara pretentii.Ma refer la extras Carte funciara si onorariu avocat si alte cheltuieli care se impun...Va multumesc anticipat !
Credeam ca trebuiesc 35 ani pt stagiul complet,fara a adauga scaderea pentru grupa...Multumesc !
Sunt născut la 27.04.1962 si am lucrat 29 de ani si 11 luni din care 18 ani in grupa a IIa.Am deasemenea 1 an de somaj,un an cumpărat(2014) si 2 ani de stagiu militar inainte de a lucra.
În conditiile legii 263/2010 si ale legii 215/2019,pot iesi la pensie la limita de varsta la 01 mai 2021,sau imi mai trebuie stagiu de cotizare. Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Executare silita penala
Executorului i-a fost admisa cererea de executare...Debitorul este pensionar.Debitul poate fi recuperat in conditiile date de pandemie ?
Executorul judecatoresc mai lucreaza in aceasta perioada,si daca da,poate pune in aplicare o executare silită intr-o cauza penala definitiva, impotriva unui pensionar, si care este modalitatea de a se intra in posesia sumei...Va multumesc anticipat !
Mulțumesc pentru răspuns...