avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate Boris_B

Activitate Boris_B

Buna ziua,

Se poate prevedea printr-un act constitutiv sau hot. AGA, referitor la majorarea capitaltului social al unui srl sa nu se poate faca decat cu acordul unanim al asociatilor ???

Multumesc
Buna,

Am verificat un partener de afaceri in urma cu 2 saptamani la registrul comertului si in evidenta lor aparea in functiune si sub urmarire penala iar data ultimei inregistrari a fost la inceputul anului.
Ieri uitandu-ma din nou apare tot cu urmarire penala dar schimbata data ultimei inregistrari (tot reg.)si un proces (pe portal) in materie civila avand obiect executare silita, iar la tip solutie: solutionare penal, admite cererea.

Si la reg. com este aceeasi data ca si pe portal cand a fost data sentinta.
Rugamintea mea este daca puteti sa-mi explicati ce inseamna, inregistrarea de la reg. com are cu procesul ? Ce efecte produc o astfel de inregistrare, mai este un partener de incredere ?

Multumesc
Multuumesc .
Buna ziua,

Am emis factura cu tva catre o societate pentru vinderea unor bunuri (in calitate de asociat),dar din pacate anul acesta am aflat ca in momentul in care am emis factura soc. era declarata inactiva, lucru de care nu am avut cunostinta si nici macar nu am fost anuntat de catre administrator care se ocupa si de partea contabila.

Intrebarile mea este daca cum raspund daca eu am semnat si stampilat factura ca si platitor de tva ( cand de fapt nu aveam aceasta calitate), se raspunde fiscal adica inscriere in cazier fiscal sau si penal ( desi nu era intentia mea ) ?

Multumsc
Buna ziua,

Am primit recent prin posta o amenda rovinieta pt un autoturism iesit din leasing care a intrat in posesia firmei, dar rovinieta mai era valabila.

Cum pot contesta amenda din moment ce vinieta mai era valabila ?

Multumesc
Buna ziua,

Anul trecut am renuntat la calitatea de platitior de TVA, iar acuma vreau sa o dobandesc si am nevoie de un MODEL DE MEMORIU JUSTIFICATIV pt obtinerea calitatii de platitor TVA.

Multumesc frumos.
Buna ziua,

Vreau sa inchei un contract de barter prin care firma respectiva presteaza servicii (instaleaza partea sanitara, manopera si echipamente inclus) iar eu in contraprestatie ii dau un autovehicul (care se aproprie de valoarea instalatiei).
Durata instalatiei dureaza 3-4 luni si la fiecare 2 saptamani el sa-mi emita factura cu valoare si eu la fel, iar la sfarsitul lucrarii, autovehiculul sa intre in posesia lui.

Pot pune in aplicarea operatiunea descrisa de mai sus?

Multumesc.


Buna ziua,

Colaborez cu o societate care se afla in procedura reorganizarii (insolventa), doar ca de 5 luni nu-mi mai plateste serviciile prestate.

Ce mijloace legale am sa recuperez sumele de bani ( nu sunt mari, dar pt ca e o firma mica ne afecteaza)?

Ma mai indrepta in instanta ?

Multumesc.
Buna ziua,

Am primit de la un client (am calitatea de vanzator) astazi un telefon in perioada de 10 zile timp in care poate renunta la produs fara nici o justificare, numai ca odata cu primirea lui am constatat ca prezinta soc mecanic, pe scurt display este ciobit.

Sunt obligat sa-i restitui banii chiar in situatia in care acesta prezinta semne de lovire??

Pentru a confirma faptul ca prezinta soc mecanic am nevoie de expertiza in acest sens.

Multumesc.
Am la judecatorie un proces cu un debitor, in urma intelegerii pe amiabil am facut o cerere de renuntare la judecata care inca nu s-a afisat.
Fostul meu debitor vrea sa semneze cu o alta soc. un contract dar pt ca apare inca cu acel litigiu vrea o dovada de la noi in acest sens, ca probleme noastre de plata au fost rezolvate.

Ce act trb sa pregatesc ca dovada ca fostul debitor nu-mi mai datoreaza nimic, ca se incheie alte relatii comerciale.

Multumesc.