avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate mely_mely16

Activitate mely_mely16

atunci finalul din art 122 Termenele arătate în prezentul articol se socotesc de la data săvârşirii infracţiunii. În cazul infracţiunilor continue termenul curge de la data încetării acţiunii sau inacţiunii, iar în cazul infracţiunilor continuate, de la data săvârşirii ultimei acţiuni sau inacţiuni. nu este valabil si in cazul de fata?
furt calificat
se poate prescrie o fapta (un furt ) comis in 2007 dar judecat in 2012 pedeapsa fiind 1 si 8 luni ? din cate am auzit in noul cod penal prescriptia incepe din momentul savarsiri infractiuni?
buna ziua daca cineva primeste de exemplu o pedeapsa de 1 sau 3 care este termenul de prescriptie a acesteia ?
Va multumesc pentru raspunsuri am reusit sa vorbesc si cu avocata mea intradevar au schimbat din oficiu termenul dar ma bucur ca am reusit sa o anunt si pe avocata mea pentru-ca nici ea nu stia va multumesc inca odata
asta stiam si eu dar acum nu stiu ca pe 3 februarie va avea loc procesul sau pe 6 ianuarie eu am primit la domiciliu citatie pe data de 6 ianuarie dar uitandu-ma pe ECRIS am vazut termenul de 3
as vrea sa stiu la care termen de judecata trebuie sa ma prezint
03.02.2014
Ora estimata: 8:00
Complet: Complet P3
Tip solutie: Termen preschimbat
Solutia pe scurt:
Document:

06.01.2014
Ora estimata: 8:00
Complet: Complet P3
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

09.12.2013
Ora estimata: 8:00
Complet: Complet P5
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: In temeiul art. 52 C. proc. penala rap. la art. 47 alin 2 C. proc. penala admite cererea de recuzare Trimite cauza in vederea unei noi repartizarii aleatorii in sistem informatic Definitiva.
Document: Încheiere – recuzare 09.12.2013

Mentionez ca eu am primit citatie pentru data de 6 si as vrea sa ma lamuriti care este termenul cand va avea loc procescul eu ne aflandu-ma in tara si nu am reusit inca sa vb cu avocata mea va multumesc


buna ne-a fost admis recursul si casata sentinta cazul fiind trimis ca sa fie rejudecat din februarie doar in mai am avut recursul , intrebarea mea este cat dureaza sa trimita dosarul la rejudecare ?
dar putem cere eliberarea conditionata in recurs si da ca el nu este inchis ? ma gandesc ca in cazul de care ati vb i sa aplicat si un spor ?
buna as dori sa aflu ce sanse ar if in recurs ca contopirea de pedepse sa se admita mentionez ca sunt 2 fapte un furt in 2007 in primavara si o talharie 2007 toamna pentru talharie condamnat la 6 ani executati 4 eliberat conditionat in 2011 pt furt condamnat abia in 2012 la 1 si 8 luni in cazier ne aparand talharia acestia nu au contopit pedepsele el nu se afla in tara iar pe numele lui sa emis mandat europena de arestare sa depus cerere de contopire a pedepselor dar nu a fost admisa pe motiv ca el nu se afla in executarea pedepsei ce sanse am avea sa se admita contopirea in recurs sau trebuie sa vina acasa sa il incarcereze iar ?:(:(:(:(:(