avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate mutex

Activitate mutex

Răspuns la discuția Recuperare creante restante
ca sa inteleg mai bine :) , nu mi se poate opri intregul salariu, indiferent de cate imprumuturi neonorate am, ci mi se poate opri maxim 1/2. In ce conditii se aplica executarea silita?Se trimite in instanta?se judeca?sau cum se procedeaza?in cazul in care se ajunge la proprire, voi fi anuntat?
Multumesc
Buna ziua
Am si eu o inrebare legata de ceea ce se poate executa.
Acum cativa ani am facut 3 credite.1 este pentru un card de cumparaturi, unul pentru nevoi personale si unu pentru bunuri de consum.La toate 3 nu am mai platit de aprox 2jumatate, primesc de la 2 firme de recuperare scrisori ca daca nu platesc datoriile voi fi executat silit. Acum cateva zile am primit o scrisoare de la una din firme prin care mi se spune ca daca nu platesc urgent sumele restante, se va trece la proprirea intregului salariu sau alte mijloace de executare.Este posibil sa mi se opreasca tot salariul?Mentionez faptul ca am discutat acum cateva luni cu ei, prin care mi se impunea sa achit o suma de x ron, suma pe care eu nu am fost de acord deoarece trebuie sa mai si traiesc.am achitat sume mai mici decat mi s-au cerut, dar ei nu au fost de acord, in sensul ca ma fortau sa platesc mai mult.
Daca nu mai platesc deloc, ce se poate intampla?nu am nici un bun pe numele meu.
Si inca o problema : Tatal meu a facut in martie 2008 un credit pentru bunuri de consum, iar in octombrie 2008 a decedat, am comunicat aceasta problema firme de recuperare, iar unii dintre cei cu care am vorbit de la aceasta firma imi spuneau ca sunt mostenitor legal, prin urmare preiau datoria, altii imi spuneau ca NU STIU CE SE FACE IN CAZUL ACESTA SI SA NU MAI PLATESC CA NU ARE CE SA IMI FACA!!!

Ma puteti ajuta?
Multumesc