avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Activitate elenatoader

Activitate elenatoader

da,eu ma gandesc ca totusi sotul sa fie constrans cumva sa isi asume acest credit pentru care a semnat pe 30 de ani.
Acum dupa 4 ani el vrea sa isi refaca viata ,sa fie liber fara datorii iar eu sunt nevoita sa vand casa in care stau cu copilul,sa am casa parintilor mei ipotecata pentru 26 de ani ,sa pl in continuare rate si sa risc sa fiu oricand executata daca el nu isi va respecta obligatiile ce i se vor fixa in urma partajului.Practic ,partajul nu va rezolva nimic din acest punct de vedere ,atata timp cat tot eu sunt titulara pe acest credit si cu ambele case ipotecate
Nici eu ,nici sotul nu avem nici un bun pe numele nostru in afara acestor credite imobiliare.
Va multumesc pentru raspuns.
Exista posibiliatea sa cer in instanta mutarea ipotecii de pe casa parintilor mei pe casa parintilor lui?Inteleg ca in cazul meu atat de complicat,partajul nu se va putea face la notar sau prin mediator,ci doar in in instanta numai dupa pronuntarea divortului?

Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un raspuns avizat in urmatoarea problema.
Am doua credite ipotecare la care sunt eu titular iar sotul este coplatitor:un credit de 60.000 de euro cu ipoteca pe ap.parintilor mei(credit care a fost folosit pentru refinantarea altor credite de nevoi personale +carduri de credit (folosite la renovarea apartamentului socrilor in care am locuit doar 1 an ) si avansul pentru apartamentul achizitionat si un credit ipotecar in valoare de 57.000 euro cu ipoteca pe ap.achiztionat.
In acest moment sunt in divort cu sotul meu care a decis ca nu mai poate continua sa isi iroseasca viata pentru a plati aceasta rata de 700 euro ,doreste sa fie liber si este deja implicat intr-o relatie cu o alta femeie(acesta este si motivul pentru care am solicitat divortul in luna august a acestui an)
Si-a manifestat intentia de a vinde ap.achizitionat pentru a acoperi creditul de 57000 de euro,urmand ca eu si copilul de 7 ani sa ne mutam in alta parte cu chirie.
Verbal, sotul isi da acordul ca va plati in continuare 1/2 din rata aferenta creditului de 60000 de euro,dar ,data fiind durata acestui credit (mai sunt inca 26 de ani) si dat fiind faptul ca ipoteca este pe apartamentul parintilor mei, eu personal nu doresc sa imi asum riscul ca dansii sa fie executati silit in cazul in care sotul nu isi mai plateste partea sa din rata.
As vrea ,va rog ,sa stiu ,in ce masura il pot obliga legal pe sotul meu sa isi asume 1/2 din valoarea integrala a creditului,cu mutarea ipotecii de pe ap .parintilor mei pe ap.socrilor mei la a carui renovare am contribuit amandoi in timpul casatoriei.
Parintii mei au fost de acord sa isi ipotecheze ap. tocmai in ideea de ne ajuta sa ne cumparam un ap,intrucat nu mai puteam convietui cu socrii,atomsofera acolo fiind una tensionata, incordata in permanenta.
Nu sunt de acord ca ei sa ramana cu ap ipotecat in conditiile in care eu raman si fara casa ,si cu rate la banca si cu povara chiriei.
Eu am in vedere urmatoarele variante si s dori va rog mult sa stiu in ce masura se poate constrange si legal:

-sunt de acord sa vand apartamentul si sa acopar creditul de 57000 de euro numai in situatia in care sotul isi preia creditul de 60000 de euro pe numele sau si isi muta ipoteca pe casa parintilor sai.
-pastrez apartamentul ,mentinand ipotecile actuale si fac partaj pe creditul total de 117.000 de euro,sotul fiind obligat prin contractul de credit sa achite partea sa de rata in caz de divort sau de deces.

va multumesc tare mult pentru ajutor