avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate minuiza

Activitate minuiza

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil tata
cartea de munca a incetat in luna martie cand a intrat in concediu medical prenatal. Apoi din mai in concediu crestere copil cu indemnizatie.
Buna ziua!
Bebe va implini pe 13 mai anul acesta 2 ani. Stiu ca trebuie sa intre tatal in concediu o luna. In ce perioada trebuie sa intre si cand trebuie depus dosarul? Nu se poate renuta la acea luna pt tata? avand in vedere ca eu nu am un loc de munca si cel mai probabail imi voi baga somajul.
Am lucrat in invatamanat ca suplinitor si beneficiez de indemnizatie concediu crestre copil.
Buna ziua.
Lucrez in invatamant, m-am angajat in sept 2004 ca suplinitor necalificat. In februarie 2005, adica dupa 6 luni, am luat licenta si am fost platita ca si calificata. Cand pot trece la transa de vechime 10-14 ani? Acum, in februarie cand se implinesc 10 ani de cand sunt calificata sau trebuia din sept 2014?
In legatura cu sporul de fidelitate sau stabilitate, il pot primi avand in vedere ca am stat in concediu crestere copil 5 luni in anul 2008 si din ian-august 2013? Daca nu, atunci cand il pot primi?
Va multumesc pentru timpul acordat, astept cu interes raspunsul dvs.
Buna ziua. In anul 2005 bunicul meu a murit. Mama mea vrea sa deschida succesiunea, intrucat ea a ramas sa aiba grija de casa si de pamant, ea a platit impozitele, dar nu locuieste acolo decat vara, vreo 2 luni. Bunicul are 3 copii, dintre care unul a decedat, barbat, Adrian Acesta a murit inintea bunicului meu, in 2000. Vreau sa intreb daca si sotia acestuia are dreptul la mostenire, erau castoriti cand a murit el. Adrian, fratele care a murit are 3 copii, unul in Romania asi doua fete plecate in Italia. Am vorbit cu ele si au zis ca trebuie sa luam legatura cu avocata lor.
In caz de succesiune ele ar trebui sa vina personal?
Cum este mai usor si ieftin sa procedam? Prin instanta sau prin notariat? Nu stim exact ce pretentii au cei trei copiii ai fratelui decedat. Fratele care traieste spune nu are pretentii, vrea sa cedeze partea lui in favoarea mamei. Trebuie sa fie prezent sau poate face un act la notar de renuntare?
Fetele plecate in Italia pot face imputernicire pt mama lor sa le reprezinte? Banuiesc ca si ele daca vor partea lor din mostenire vor contribui la taxe de succesiune.
Ar trebui sa plateasca mamei cei care vor partea lor si impozitele din anii trecuti pt pamant si casa? Casa are 3 camere, caramida, veche din 1960. Pamnatul 5 hectare. Cat ar costa proximativ prin notar?
Va multumesc anticipat, sper ca am fost clara in aexpunerea situatie.
Răspuns la discuția dosar indemnizatie crestere copil
Va multumes frumos pentru raspunsuri!
Buna ziua.

Vreau sa depun dosarul pt indemnizatie crestere copil. Mi s-a spus de la primarie ca trebuie sa optez pt concediu de 2 ani, ca sa beneficiez de stimulent pentru revenire la munca, conform OG 1292 din 2012.
In noiembrie 2012 am nascut, dar anul acesta, in mai, cand copilul va avea 6 luni, vreau sa revin la munca.
Conform legii, stiam ca trebuie optat pt 1 an, caz in care se primeste stimulent pt revenire in campul muncii, si daca se opta pt 2 ani, se pierdea acest drept.
Pe net nu am gasit nimic despre aceasta OG!
Daca media veniturilor mele pe 12 luni este de 1048 lei, cat voi avea indemnizatia?
Va multumesc!
Discuție divort
Buna ziua. Vreau sa depun dosarul de divort. Situatia este urmatoarea: avem 2 copii, de 4 ani si unul de o luna. Apartamentul este inpotecat pentru inca 8 ani. Actele apartamentului sunt de numele lui si nu este preciozat numele meu, ci doar ca e casatorit, dar ipoteca la banca e pe numele meu. Ce se intampla in caz de divort? Ce posibilitati sunt? Raman eu in ap si platesc ratele sau ramane el?
In legatura cu avocatul trebuie sa ne gasim si il platim noi? va multumesc, astept raspunsul dvs.