avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate ONEA21

Activitate ONEA21

Buna ziua.
Am un magazin si vreau sa fac un concurs prin care sa - mi impulsionez clientii sa cumpere cat mai mult . Adica la cumparaturi de minim 50.00 acestia vor completa un talon care se va pune intr-o urna se va completa cu datele persoanei acel cupon.
Vreau sa stiu ce autorizatii am nevoie pentru a putea initia un astfel de concurs cu tombola.
Are legatura si cu agentia pentru prelucrarea datelor cu caracter personal.
Va multumesc anticipat.
Daca credeti ca am incadrat gresit intrebarea si stiti pe cineva va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Detin o intreprindere individuala .
Doresc sa fac campanii de publicitate pentru anumite societati.
Ce conditii legale trebuie sa indeplinesc ca sa pot face asta....am nevoie de licienta sau simplu prin codul caen, sau trebuie sa fiu afiliat la vreo organizatie.....sau altceva.
Va multumesc
Ce obligatii fiscale se depun pentru o intreprindere individuala?
Detin o intreprindere individuala . Doresc sa ma angajez pe un anumit post la aceasta . Pot face acest lucru ?
As dori sa imi fac o intreprindere individuala. Problema mea este urmatoarea:
- cati angajati pot sa am cu carte de munca?
- cati angajati pe baza de colaborare?

Ce taxe se platesc la stat la o intreprindere individuala?


Va multumesc mult.
cine poate sa- mi spuna ce fel de contrcte de mediere se pot incheia la un cabinet de mediere.
Răspuns la discuția DRUM
Referitor la subiectul drum Am cerut acest drept, am castigat , apoi omul si - a inchis din nou bucata de teren drum iar acum ma judec pentru nerespectarea unei hotarari de judecata.As putea sa pierd procesul?
Discuție DRUM
Am o proprietate in judetul Vrancea pe care am amplasat o casa, si inca o proprietate a unchiului meu lipita de a mea, un grajd , doua garaje, si am si o gradina o parte a mea o parte a bunici mele si o parte a unchiului meu. Forma proprietatii este cumva dreptunghiulara. Pe titlu de proprietate apar ca vecini : 3 alti proprietari, un drum comunal NR1 ( o bucata de teren ) luat de la un cetatean de pe timpul domniei comuniste si un alt drum NR2.
Problema mea este drumul de pe bucata de teren a vecinului care este sau era drum. Asa cum este amplasata proprietatea mea nu am alta cale de iesire decat la drumul acela , deoarece la durmul NR2 are unchiul meu.
Ce trebuie sa fac ca proprietatea mea sa aiba iesire ?
Acel drum deservea ca intrare si iesire si la o gradinita si un dispensar uman.
Ce fel de titulaturi poti pune pentru functionarea unui cabinet de mediere?
De exemplu am vazut undeva denumirea de "Cabinet de mediere si arbitraj" sau "Cabinet de mediere vasile Poparlan".
Ce alte denumiri mai pot fi?
Sau trebuiesc indeplinite anumite conditii pentru a purta o anumita titulatura?
Daca ai o amenda neplatita, si soliciti la Consiliul de Mediere sa fi mediator este vreo problema cu acea amenda. Noi trebuie sa trimitem cazierul fiscal acolo, sau cazierul juridic?