avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate catalin87

Activitate catalin87

Buna ziua.
Am nevoie de ajutor in urmatoarea situatie.
Mama trebuie sa mosteneasca un teren.
Au inceput procedurile pentru asta.
Problema este ca ea, are un credit neachitat la banca , motiv pentru care nu poate lua terenul pe numele ei pentru ca risca sa ii fie executat.
Eu, am niste probleme cu cateva datorii, mai mici.
Acum problema se pune astfel:
Mama vrea sa imi dea mie terenul pe care il mosteneste.Din ce am discutat cu un notar, nu prea avem ce face decat un contract vanzare-cumparare intre mama si mine imediat dupa ce intra in posesia terenului, pentru ca banca sa nu apuce sa puna sechestru. problema aici este ca va trebuii sa achitam impozitul pentru vanzare raportat la pretul de lista. exista vreo alta metoda sigura prin care ea sa imi dea mie terenul fara sa poata fi atacata de catre banca ?
Auzisem ceva despre o 'promisiune de bun viitor' sau ceva de genul.

Acum, dupa ce gasim o metoda ca terenul sa treaca in posesia mea, ca sa fiu linistit as prefera sa iau terenul pe Inteprinderea Individuala al carui titular sunt.
Pot lua terenul pe II? Daca da, ca bun al II-ului, terenul poate fi executat in cazul in care, eu ca titular sunt executat?

Merci de ajutor.
Salut.
Urmeaza sa deschid o inteprindere individuala, dar nu sunt hotarat in legatura cu codurile CAEN.

Cu ce ma ocup:
In principal (tot timpul anului):
Realizarea de materiale tiparite si vandute prin intermediul unui magazin online.
Materialele tiparite sunt vandute sub forma de produse (producatorul fiind eu).
Pe langa produsele fabricate de mine mai vand si foarte putine produse achizitionate de la furnizori.

In timpul sezonului estival vreau sa inchiriez un stand (o taraba mai exact) in Costinesti. As vrea sa vand aceleasi produse de pe site dar sa si produc (pe loc) materiale personalizate (tot tiparite) in functie de solicitarile clientilor.

Ce coduri CAEN trebuie sa folosesc?
Ma gandeam la:

1812 Alte activitati de tipiirire n.c.a.
4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
4789 Comert cu amanuntul prin standuri chioscuri si piete al altor produse
4778 Comert cu amanuntul al altor bunuri noi, in magazine specializate
1729 Fabricarea altor articole din hartie si carton n.c.a.

Acum mai am o problema. Care va fi domeniul principal, pentru a nu avea probleme nici la stand nici pe magazinul online? Primul, al 2-lea sau al 3-lea?

Este posibil ca incasarile pentru activitatea sezoniera sa depaseasca incasarile facute in restul anului prin magazinul online. Sau este posibil sa fie invers.... conteaza in alegerea domeniului principal?

Pot pune ca domeniu principal 1812 ? Tinand cont ca tot ceea ce vand, indiferent de mediul de vanzare, este produs sub acoperirea acestui cod?

Cate coduri CAEN pot adauga pt un II? As mai avea nevoie de vreo 3 coduri pentru realizare site-uri web si servicii de publicitate, am vreo 3-4 facturi / an.

Mai am un SRL la care am un CAEN principal si ca secundare am o lista de multe pagini ce contin toate caenurile posibile. Este posibil sa fac asa si pentru II? Daca da, ce ar trebuii sa aleg ca si principal?

Am inteles ca pentru un stand nu am nevoie de punct de lucru si ca pot lucra ca si ambulant folosiind codul CAEN: 4789 Comert cu amanuntul prin standuri chioscuri si piete al altor produse

Sper ca nu v-am bagat in ceata.#-o
Multumesc de ajutor!
multumesc de ajutor
Buna dimineata,
Detin un magazin alimentar deschis non-stop. Magazinul este deschis de aprox 3 luni si pana acum nu am mai avut probleme cu scandalagii de prin oras asa ca nu am nici cea mai muca idee cum trebuie sa procedez.
Dimineata trebuie sa ma duc la politie pentru a face o plangere si am nevoie de cateva sfaturi.
Cam acum o ora si jumatate un individ a venit la geamul magazinului (dupa ora 22 servirea se face la geam), acesta a insistat sa i se deschida usa si bineinteles ca a fost refuzat.
Individul a devenit recalcitrant si a inceput sa urle si sa loveasca usa magazinului cu piciorul pentru a incerca sa o sparga.
In momentul acela, am inchis geamul prin care se face servirea, el a incercat sa se impotriveasca si i-a fost prinsa mana la geam (a fost ranit usor la un deget).
Aici a inceput spectacolul.... a lovit in repetate randuri cu piciorul (de 5-6 ori) usa magazinului, incercand sa patrunda in interior urland injurand si amenintand.
In aproximativ 3 minute a sosit firma de paza individul a continuat violentele si in prezenta agentilor de paza scuipandu-ma si urland ca din gura de sarpe.
Peste inca 5 minute a sosit si un echipaj de politie.
Acestia au reusit sa il faca pe individ sa plece dar inainete de toare, de fata cu politia si firma de paza acesta m-a amentintat ca imi va sparge masina, ca stie unde stau si ca va veni peste mine acasa chiar daca va face 15 ani de puscarie pt. ca a mai facut puscarie si nu ii este frica de nimic, ca ma va astepta cand ies de la munca si ma va omora in bataie si multe alte expresii amenintatoare. Agentii de politie au fost martor amenintarilor verbale.
Magazinul este dotat cu camere de supraveghere in interior.
Pe camera ce batge pe usa de la intrare se aud urletele si amenintarile individului dar nu se observa cand acesta lovesti cu piciorul usa de la intrare (acest lucru se poate observa pe sunetul inregistrarii unde se aud bubuiturile).

Ce plangere trebuie sa fac maine si de ce il pot acuza pe acest individ?

Tin sa mentionez ca de aproximativ o luna si jumatate luni de cand acesta frecventeaza magazinul, la fiecare vizita a facut scandal si a amenintat in maniere mai usoare decat acum.

Merci pentru ajutor.

Imi cer scuze pentru greselile de scriere dar inca sunt in stare de soc.....