avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate RazvanCRazvan

Activitate RazvanCRazvan

Buna ziua si multumesc pentru raspunsurile dvs.

Deci legal imi este recunoscuta calitatea de consilier juridic si in perioada in care nu am avut indrumator dar ma afecteaza in privinta dobandirii calitatii de consilier juridic definitiv, care e conditionata de efectuarea celor doi ani de stagiu sub indrumarea unui consilier juridic senior.

Intentionez sa ma inscriu in cadrul Colegiului in luna Ianuarie 2013 si voi apela la ajutorul dumnealor pentru gasirea unui indrumator.

In principiu asta nu intelegeam, ce statut am din moment ce nu am semnat un contract de indrumare de la debut, precum prevede legea.

Multumesc inca o data si va doresc o zi frumoasa.
Buna ziua,
Sunt un proaspat absolvent de studii juridice, angajat in functia de consilier juridic de cateva luni si pana in prezent nu am gasit un consilier juridic indrumator. Avand in vedere faptul ca legea imi impune efectuarea obligatorie a unui stagiu de doi ani de zile sub indrumarea unui consilier juridic definitiv, va rog sa-mi spuneti, ce consecinte atrage neindeplinirea acestei conditii? Perioada de stagiu incepe sa curga din momentul semnarii contractului de indrumare? Exista posibilitatea ca perioada de timp in care n-am avut indrumator, sa nu fie luata in considerare ca vechime in functie?
Va multumesc