Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate Bidan

Activitate Bidan

Recuperare cheltuieli de judecata.
Cind intervine prescriptia unei hotarari judecatorest?
Trei ani de la data primiri or de la data pronuntari?
Discuție Proces penal
Aici este vorba de doua personae cetateni romani stability in strainatate de peste 20 ani. Eu am depus in instant civila doua documente straine, oponentul a contraatacat cu doua documente false acuzand ca documentele mele sunt false. Acele documente nu au fost luate in considerare de instanta civila iar in strainatate au valoare nula. Oponentul m-a bombardat cu procese civile si satul de tampeniile acestui idiot ca sa-l opresc am depus plangere penala. Atunci oponentul a contra-atacat si astfel autoritatile romane m-au acuzat pe mine, mintand ca documentele oponentului (fost securist) sunt autentice. Dupa comisia rogatorie nu mi s-a spus adevarul dar am figurat ca suspect in timpul investigatiei. Amandoua persoanele figureaza ca intimat in ambele procese penale cu obiect:
1. confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)
2. desfiinţare înscrisuri (art.315 lit. d NCPP)
Primul proces e terminat si al doilea pe rol.

Dupa aceste doua procese mai urmeaza alte procese penale?

Interesul oponentului este sa ma faca sa cheltuiesc cat mai multi bani cu procesele lui tampite si fara nici o logica. Desi a pierdut cu mine peste 30 de procesele civile, a refuzat sa plateasca cheltuielile de judecata iar executarea silita nu am pe ce sa-i fac. Eu l-am dat dracului ca nu sunt sac de bani sa platesc mia de euro pentru fiecare tampenie pusa pe rol si am schimbat adresa in strainatate.

Răspuns la discuția Contestatie executare silita
Va mutumesc.
Eu sunt creditorul care mi-am primit banii in 2018 la executarea silita a creantei, dar nimic din cheltuielile de judecata. Debitorul este reclamant de profesie si m-a tarat in 36 de procese inutile pierzandule pe toate. La fiecare proces avocatul meu a fost platit 1000 euro pentru asistenta juridica dar instanta nu mi-a acordat tot timpul suma cheltuita. Si apoi eu nu sunt sac de bani sa platesc pentru ca un dobitoc pune pe rol procese aiurea. Debitorul este contestataru la executare silita si tot el a umblat cu cioara vopsita in toate instantele. Inainte de inceperea executari, debitorul a fost citat toate adresele din tara, strainatate si avocat dar s-au refuzat citatiile. Contestatarul a fost reprezentat de acelas avocat in toate procesele precedente, in timpul executarii silite si actualul proces.
Motivul contestari a fost ca nu a primit citarea, urmat de cereri de de completare cu minciuni referitoare la procedura de executare pe care tot el nu le-a respectat.
Eu creditorul in tara nu mai am pe nimeni si acuma se poate intelege pozitia mea.
Contestararu si intimatu au dubla cetatenie si locuiesc in strainatate. Contestatia la executare silita depusa la judecatorie a fost respinsa. Eu intimatul mi-am depus intampinarea la judecatorie dupa care am disparut iar instanta a numit avocat din oficiu. Contestataru a repus pe rol procesul pentru exceptia netimbrari cereri si tardivitati formulate. Cumparatorul a fost citat in acest proces ca intervenient. Cunosc aceste informatii de pe ecris. Deci eu nu am sentinta si nici nu sunt interesat sa o obtin. Contestataru a depus apel.
Poate acest apel sa fie trimis de la judecatorie la tribunal si judecat in lipsa mea conforn celor aratate mai sus?
Răspuns la discuția Renuntare urmarire penala
Suntem doua persoane implicate si amandoi locuim in strainatate din 1995. Eu am depus plangere penala impotriva lui in 2012; el impotriva mea si asa am ajuns amandoi vinovati. Persoana cealalalta tot timpul refuza primirea citatiei. Ce se va intampla in acest caz? Poate interveni prescriptia?
Judecarea amanata de 5 ori din cauza lipsei de procedura.
Ce inseamna lipsa de procedura? Nu s-a prezentat procurorul in instanta.
Am fost reclamat in instanta si nu ma intereseaza procesul acelui impostor. Eu, paratul locuies in afara tari din anul 1990 si reclamantul nu are adresa mea. Reclamantul a vrut sa ma scoata din barlog si sa afle adresa mea. O cerere de chemare in judecata in lipsa de procedura se respinge. Pe ECRIS arata ca am avocat. Deci reclamantul mi-a angajat un avocat sa ma reprezinte. Si culmea, au mai fost si opt infatisari in instanta. Daca nu? Atunci instanta a numit un avocat. E posibil asa ceva?
Eu sunt asa zisul petent. Nu am depus nici o cerere de chemare in judecata si nu am mai calcat prin romania din 2005. Prea multe lucruri inutile si fara rost cu studierea dosarului.
Intimatii m-au lucrat. O plangere la parchet si totul se rezolva.
Constat cu stupoare ca figurez ca petent in calitate de creditor intr-un dosar civil cu doi intimati. Nu am depus nicio cerere in data de XX.XX.2018 la judecatoria respectiva.
Au fost 3 termene de judecata cu solutiile:
1. Lipsa cu petentul si intimatul
2. Amanare pentru indeplinirea obligatiilor de catre petent
3. Respinge cererea creditorului.
Toate aceste fapte le-am descoperit pe Ecris.
Eu cred ca ca cei doi intimati au depus cerere in mumele meu, au platit taxa de timbru, au aranjat cu citarea mea la o adresa convenabila lor si au obtinut sentinta dorita. Nu am fost citat niciodata in acest proces cu 3 termene de judecata. Intimati au sa-mi restituie o suma de bani.

Pe mine ma intereseaza ca pentru aceasta fapta nelegiuita cei doi sa fie pedepsiti conform legii. Ce pot face in aces caz?