avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Activitate laura_elena

Activitate laura_elena

buna ziua. inainte de a naste am fost in somaj si cf legii beneficiez 2 ani de indemnizatia pt cresterea copilului. am facut si cursuri de administrator de asociatii de proprietari. intrebarea mea este: pot lua asociatiile cu conventie (ca forma legala de angajare) si totusi sa beneficiez si de banii de la stat? daca nu, ce alta forma de angajare/contract pt a fi in legalitate pot avea fara sa pierd indemnizatia? va multumesc
Răspuns la discuția test de paternitate
el vrea test de paternitate si eu nu sunt de acord cu el. deci nu poate face acest lucru decat actionandu-ma in instanta. copilul este declarat la starea civila si in dreptul tatalul este liniuta. Pt ca nu si-a dorit copilul si pe perioada sarcinii nu a facut decat sa ma jigneasca si hartuiasca as vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate ca sa nu aiba vreodata vreo legatura (legala) cu copilul
Răspuns la discuția test de paternitate
cum pot face ca instanta sa nu aprobe? el intre timp s=a casatorit si pe toata perioada sarcinii m=a hartuit, jignit ...am ca dovada emailurile si sms-urile lui. sunt acceptate ca probe in instanta in dovedirea caracterului sau?
buna ziua, am si eu o intrebare. sunt din cta si ma paste un proces de paternitate c fostul prieten. Va rog sa ma informati si pe mine unde se face acest test de paternitate? in cta sau la mina minovici in buc? alegerea centrului este cumva la latitudinea instantei? as putea evita ca acest test sa aiba loc? nu vrea sa aibe vreo legatura (nici materiala nici de alta natura) cu copilul meu. Va multumesc
Răspuns la discuția paternitate
am citit raspunsul dnei, dar m-a indus in eroare raspunsul dl avocat lascoschi. sunt 2 raspunsuri in contradictoriu sa zic asa si nu stiu dupa care sa ma ghidez pt moment. va multumesc oricum tuturor
Răspuns la discuția paternitate
adica daca eu in certificat nu voi trece numele lui ci doar o liniuta, in cazul in care intenteaza proces pt paternitate el daca eu nu sunt de acord nu se va putea?? adica instanta nu ma va obliga sa faca copilul acest test?
Răspuns la discuția paternitate
multumesc mult ptr raspuns. nu as vrea sa aiba nici o tangenta cu copilul nici el nici fam lui vreodata pt ca ar distruge un suflet nevinovat. sunt de ultima speta si imi pare rau ca nu am vazut de la inceput, macar nu ii spuneam ca sunt insarcinata si nu afla niciodata
Discuție paternitate
Buna seara. Am si eu mai multe nelamuriri juridice si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra. Sunt insarcinata in 38 de sapt si urmeaza sa nasc. Nu-s casatorita cu tatal copilului si nici nu am intentionat vreodata sa oficializam relatia. De cand a aflat ca sunt insarcinata ma jigneste si face acuzatii cu privire la sexualitatea mea motivand in acest mod va putea sa imi ia copilul. Eu am domiciliul in Cta. As dori sa stiu unde ne va indica instanta sa facem testul de paternitate ( pt ca el isi doreste acest lucru, eu i-am zis ca nu doresc nimic de la el nici numele lui nici pensie alimentara) si daca eu ca mama nu doresc acest lucru cum il pot impiedica? Tatal este un tip violent verbal si care m-a amenintat constant in acest sens am depus si plangere la politie. Legal poate fi vreo cale prin care sa ma lase in pace pe mine si pe copil? va multumesc