avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate tudorika

Activitate tudorika

Buna seara,
Referitor la cum se poate prelua un pfa cu licenta taxi, scria un coleg de-al dumneavoastra de pe site, urmatoarele:

"Nu se poate transforma PFA in SRL. Sunt entitati reglementate de legi distincte. Singura posibilitate ar fi transmiterea patrimoniului PFA impreuna cu numele comerciantului in conformitate cu art. 41 din Legea nr. 26/1990 privind registru comertului."
"Mergeti cu titularul PFA la registru comertului la serviciul de asistenta juridica si le spuneti ce doriti sa faceti, urmand sa le indicati temeiul legal pe care vi l-am indicat. Primul pas va fi rezervarea denumirii firmei care va trebui sa aiba urmatoatea forma: .. NUMELE NOULUI TITULAR PFA SUCCESOR IN DREPTURI AL NUMELE VECHIULUI TITULAR AL PFA. Exista posibilitatea sa va loviti de reticenta functionarilor, dar ii rugati sa se informeze inainte de a spune ca nu se poate."
"Nu va trebuie sa platiti pe cineva pentru realizarea acestui demers. Solicitati informatii si consultanta de la serviciul se asistenta juridica din cadrul registrului comertului."

As dori sa stiu daca se mai poate prelua licenta taxi in conditiile scrise de colegul dumneavoastra pe acest site, adica sa pot prelua patrimoniul pfa-ului cu tot cu licenta..

Multumesc anticipat!
Discuție dauna totala
Buna ziua....Am cumparat un golf 4 din 2001....am fost lovit...in spate de o masina si proiectat in cea din fata .Cei de la asigurare au spus ca imi dau 2000 de euro si masina ,devizul masini depasind 5400 euro pentru reparat...Eu pe masina am dat undeva la 4000 de euro...Valoarea de noua a masinii este de 17800 euro...si are 193000 km....Problema esteca suma este prea mica si nu imi acopar cheltuielile....Se poate ceva sau imi poate spune cineva daca este corect cum au calculat ei aceasta suma...multumesc!