avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters275324

Activitate ContSters275324

Răspuns la discuția Abuz serviciu Executor
Executorul a beneficiat de "exceptia lipsei calitatii procesuale" si eu am fost obligat la plata unei sume pe care nu am primit-o dar care se gaseste in conturile BEJ si refuza sa-i dea inapoi fara cheltuielile de executare + inflatie pe care mi le asum eu. Asa s-ar intregi suma in litigiu.

Răspuns la discuția Dubla executare
Este vorba de sentinta FNI 13732/2004 (??) prin care AVAS a fost obligata la despagubiri catre pagubitii FNI.
Am propus executorului ca eu sa platesc inapoi AVAS echivalent cheltuieli de executare si inflatie si dumnealui sa dea inapoi suma in litigiu dar a refuzat. Dupa 5 ani a facut compensarea sumei mele cu alte datorii ale AVAS catre dosarele sale (FNI).
Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati daca un BEJ poate retine timp de 5 ani o suma recuperata intr-un dosar a caror acte au fost anulate?

Este abuz de serviciu conf CNP?
Am facut o dubla executare a AVAS prin 2 executor diferiti. Pentru ca primul a refuzat anularea cererii,executarile au continuat. Am primit banii prin al doilea BEJ, dar primul BEJ a blocat banii in conturile sale timp de 4 ani apoi a platit alt dosar FNI din aceeasi sentinta 13732/2004.
AAAS a castigat in mod normal procesul de contestatie in dosarul cu BEJ1 si a trebuit sa platesc inapoi , practic suma primita prin al doilea BEJ, banii mei.

CUM POT redeveni pagubit cu drepturi de a fi despagubit de AAAS?

Exista un articol de lege care permite unui BEJ sa faca ce vrea cu banii unui creditor sau debitor daca a fost pronuntata Intoarcerea si anulate actele. Eu cred ca a fost un abuz si din cauza asta a trebuit sa pierd din nou banii care nu-s putini.
Buna ziua!
Doresc sa achizitionez un imobil la licitatie a unui imobil scos la licitatie de catre o banca pentru un credit de 80000CHF neplatit, contract creditare cu ipoteca, imobil inscris in CF ,lipsit de sarcini, datorii la intretinere 500lei, pret licitatie 20000euro.
O mare parte din banii ii iau si eu din banca si nu vreau sa platesc dobanda si sa nu pot utiliza apartamentul.
Daca voi deveni adjudecatarul acestei licitatii, ce riscuri am sa nu pot intra in posesia apartamentului?
Am cumparat un apartament de la executare silita de la o banca.
Fostul proprietar are datorii mari la intretinere, trebuie sa le preiau eu? Asa ceva nu scria in publicatia de vanzare.
Multumesc pentru raspuns!
Exista un termen limita scurs de la data accidentului si pana la darea in judecata?
Deocamdata am promisiuni ca ma despagubeste la mica intelegere dar nu s-a materializat nimic.
Am locuit pentru cateva zile la o vila la munte. In intrarii in vila zona de acces era plina de gheata. Soarta a facut ca sa cad a doua zi si sa-mi fracturez piciorul cu operatie ulterioara.
Doresc despagubiri macar sa recuperez banii cheltuiti cu tratamantul, suferinta mea nu stiu daca o pot cuantifica.
Ce lege(i) obliga furnizorul de servicii turistice sa asigure conditii optime de acces.
In plus nu mi-a furnizat nici factura = evaziune?.
Sunt asistent medical si as dori sa cunosc daca sporurile de care beneficiez sunt calculate corect prin raportare la salariul redus in iulie 2010 sau este o greseala a personalului de resurse umane si ar trebui ca aceste sporuri sa fie raportate la salariul de baza actual?
Răspuns la discuția Dubla executare
stimate Jocandi Causa:

Banii nu sunt si nu au fost niciodata la mine, sunt la executor.
Daca eram smecher faceam executare la 100 de BEJ si luam de 100 ori si apoi dai cu procese urmatorii multi ani.
Eu nu am vrut decat banii mei si o singura data. De ce un imobil nu se poate vinde decat o singura data ?R: pentru ca se inregistreaza in "Infonot" de catre notari , sistem care lipseste pentru executari.
Mi-am asumat plata onorariului catre BEJ 1 si inapoierea sumei intregi catre debitor dar acesta (BEJ) a refuzat.