avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters275732

Activitate ContSters275732

se mai poate anula un certificat de mostenitor dupa o perioada de 25 de ani
Răspuns la discuția Vechime pensie
am reusit sa scot adeverinta de la primarie cu anii lucrati, mai putin veniturile,va rog sa-mi spuneti care este procedura de urmat(ce acte trebuie sa trimit la casa de pensii)
Discuție Vechime pensie
sunt pensionar mai,am o vechime in minister de 23 ani,inainte sa absolv scoala de subofiteri,am lucrat conducator auto la un CAP,ca sa pot da examen(imi trebuia vechime in campul muncii minim un an ,si a doua problema sa fiu acceptat in randul comunistilor),intrebarea este de unde pot scoate vechimea cat timp am lucrat in CAP (3ani),si daca se acorda grupa la acesti ani lucrati
Buna ziua. va rog poate sa ma ajute cineva cu un model de reclamatie adresata OPC-ului,contra CETELEM
Răspuns la discuția anulare succesiune
am descoperit pe portalul judecatoriei turnu magurele dosarul nr.684/329/2012,in care unchiul meu dezbate masa succesorala a bunicilor,in care declara ca este unic mostenitor(totodata eu avand si declaratie de acceptare tacita).
Răspuns la discuția anulare succesiune
radianachim a scris:

cum pot anula o succesiune care sa facut fara ca eu sa fiu chemat in instanta ca drept mostenitor al tatalui meu decedat in anul 1988,mentionez faptul ca fratele tatalui meu a declarat in instanta ca este unicul mostenitor ai parintilor decedati(bunici mei din partea tatalui)


sunt pensionat pe caz de boala gradul 2(boala obisnuita) ,vechime 22 ani in cadrul MAI ,la data pensionarii sa calculat salariile compensatorii inv valoare totala de 42530 ron iar in schimb am primit doar 8600 ron pe motiv ca nu am fost pensionat pe boala profesionala,ci pe o boala obisnuita,intrebarea este ce pot sa fac sa imi recuperez suma care sa calculat la iesirea la pensie
Răspuns la discuția Executare silita
am sa fac o cotestatie nu prea stiu sa o intocmesc dar voi incerca ,o sa o trimit prin fax la judecatoria sectorului 1,dar nu stiu daca trebuie sa platesc taxa de timbru ,am sunat la cetelem si mi sa facut confirmarea precum ca la data cand eu am facut cererea catre firma de asigurari precum intru in incapacitate de plata eram cu ratele la zi, iar de la firma de asigurari am primit raspuns dupa doi ani ca nu imi pot prelua datoriile
sunt executat silit la un contract incheiat in 2007 cu cetelem ifn ,in anul 2011 am depus la sediul cetelem documentele prin care faceam dovada ca sunt in imposibilitate de plate.dupa doi ani ,mai precis in data de 09.06.2013 am primit de la societatea de asigurari Cardif neacceptarea platii indemnizatiei de asigurare din urmatorul motiv:potrivit art. 2.519.alin 1,care se refera la unul din termenele de prescriptie si imi comunica faptul ca evenimentul sa produs ca urmare a unei situatii de excludere din asigurare,motiv pentru care societatea de asigurari nu poate onora plata imdemnizatiei de asigurare in acest caz , mentionez faptul ca la data respectiva mai aveam in jur de 2000 ron de plata.iar acum mam trezit cu executare in valore de 21500ron , va rog sa-mi spuneti daca mai exista o cale de a iesi din aceasta situatie
primesc pe fiecare luna pe cuponul de pensie oug6/2009,lg.8/2006,,as dori sa stiu ce semnificatie au