avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate RLS

Activitate RLS

Răspuns la discuția Umilire copii la scoala
Buna ziua, din pacate in scoala la aceea ora au fost cel putin 10 sali de clasa libere, si daca s-ar fi asezat toti pe podea nu era nici o problema, dar sa-ti tii ora cu trei copii pe jos si apoi sa le predai si ei sa scrie cum pot si apoi sa ma si raspunda nu mi se pare OK. Copilul meu cand a venit acasa mi-a spus: "Mama a fost cea mai groaznica zi din viata mea." Cand am intrebat-o de ce mi-a spus ca a trebuit sa stea pe podea la ora, o podea murdara, fara covor sau altceva. Si da faptul ca nu au locuri in salile de clasa se intampla aproape zilnic, parerea mea e ca daca nu au locuri in scoala sa nu faca atatea clase, sau sa rezolve situatie in asa masura ca toti elevii sa aiba aceleasi drepturi in invatamantul de stat. Nu v-as dori sa va vina copilul acasa de la scoala si sa va spuna cum mi-a spus mie copilul.
Buna ziua, la o scoala gimnaziala din Satu Mare din lipsa salilor de clasa doua clase de a V-a se muta in fiecare ora in alta sala de clasa. Azi la ora de la 12 - 13 au fost repartizati intr-o sala in care nu toti elevii au avut locuri, in aceste conditii trei elevi din clasa au fost asezati pe podea si au scris cu caietele pe podea la ora, de catre profesorul de la clasa. Va rog sa-mi spuneti cum poate fi incadrat acest gest al profesorului si ce pedeapsa risca pentru o astfel de tratare a elevilor.
Va multumesc.
Buna ziua. Am o intreprindere individuala si am angajat o vanzatoare noua, care mi-a batut din greseala intr-o zi 6570 lei, cum pot sa rectific aceasta greseala, in conditiile in care la mine la magazin vanzarile pe o luna sunt de aproximativ 5000 lei.
Va multumesc.
Discuție Declaratia 392
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca declaratia 392 se depune si pentru Intreprindere individuala?
Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Prestari servicii intracomunitar
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cum se face facturarea pentru o firma care nu este platitoare de TVA in Romania si presteaza servicii in Belgia. Firma pentru care presteaza serviciile va factura cu TVA sau fara, sau este obligatoriu ca firma din Romania sa fie inregistrata in scopuri de TVA?
Buna ziua, as dori sa pun o intrebare legata la renuntarea calitatii de platitor de TVA. Am o nelamurire legata de ajustarea TVA. Am citit in mai multe articole ca persoanele care renunta la TVA pe parcursul anului 2012 nu trebuie sa faca ajustari de TVA la produsele achizitionate inainte de 30.09.2011, este valabil si pentru cei care doresc sa renute in 2013? Adica nu trebuie sa facem ajustari pentru produsele achizitionate inainte de 30.09.2012?