avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate dana_coman

Activitate dana_coman

Referitor la microintreprinderi pentru noul impozit in functie de salariati se depune o declaratie pa FISC?
Ce declaratii se mai depun in luna ianuarie aferente anului 2015?
va multumesc!
Am contracte individuale cu timp partial de 2 ore/zi, acord spor de week-end 5%, daca lucreaza sambata si duminica platesc normal 2 ore fara sa dau liber pentru ca acord sporul de week-end ?


Va multumesc!
am facut dec. 096 am primit confirmare ca incepand cu data de 7.01.2015 am devenit neplatitor de tva si trebuie sa depun ultimul decont tva am stoc de marfa de 10.734 lei fac regularizare decont doar pentru stocul de marfa s au iau in calcul si mijloacele fixe achizitionate in perioada in care am fost platitor de tva?
10734x124:24%=2.078 lei tva baza 8656 lei va multumesc!
am achizitionat un autoturism de la o persoana fizica prin contract vanzare cumparare in valoare de 5.500 lei pot sa-l achit numerar? cumparatorul fiin un SRL. VA MULTUMESC!
Cum inregistrez o masina cumparata cu contract vanzare cumparare persoana fizica vanzator, pers. juridica cumparator!
va multumesc!
Răspuns la discuția Plafon tva trimestial
Va multumesc mult!
Ce plafon trebuie depășit pentru a trece cu plata tva la luna 100.000 euro la cursul 31.12.2013?
Va multumesc!
La finele anului 2013 ma încadrez sub plafonul de 500.000 euro ce trebuie sa depun ca sa nu mai fiu înregistrat cu tva la încasare? va multumesc!
Răspuns la discuția Alegere TVA optional?
Multumesc mult! Sarbatori Fericite!
daca la finele anului 2013 nu depasesc cifra de 65.000 euro (220.000 lei) si nu ma declar neplatitor de TVA pot? este obtional sau nu?