avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate tess_n95

Activitate tess_n95

Chiar daca sunt ieșit la pensie pe apt limitat ?

Cornel Vasile a scris:

In cazul pensionarii anticipate, nu se poate desfasura activitate in baza unui contract individual de munca.

Buna seara ! In cazul pensionarii anticipate ,ca apt limitat,se poate lucra part time ,fara sa se plătească taxe că la 8 ore? Și dacă da care este acea lege? Multumesc
Răspuns la discuția cand se prescrie datoria ?
Nu am salariu fix,el variaza de la o luna la alta chiar cu 150 ron si nu am beneficiat niciodata de fluturas de salariu
Am avut un contractat un card de credit in 2005,iar banca trebuia sa-si retraga suma minima datorata din cardul de salariu. In data19.10.2012 banca mi-a retras din cardul de salariu 1700 ron. Am contactat banaca ptr lamuriri si acesta mi-a transmis ca datorita faptului ca nu am lasat niciun ban in contul de salariu acestia nu au putut sa retraga suma respectiva iar acum mi-au retinut tot salariu,si ca trebuie sa achit intreg creditu cu tot cu dobanzi penalizatoare. Mentionez ca ce-i de la banca mi-au dat 3 date diferite ale lunii cand ei trebuiau sa retraga banii. Din 22.05.2005 pana la data de 19.10.2012 nu am primit nicio notificare precum ca banca nu a retinut datoria,nici ca as avea vre-o restanta .La data de 24.12.2012 am primit ptr prima data de la banca un plic in care propune reducerea la jumatate a sumei datorate cu conditia achitarii ei in 30 de zile. Dupa 7 ani de la contractarea creditului si tot atata timp de la ,,neachitarea primei rate'' DATORIA S-A PRESCRIS ,MAI POATE BANCA SA-MI FACA CEVA ???