avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate FlorinR1

Activitate FlorinR1

Ma lovesc de urmatoarea problema: am un laptop caruia i-a fost schimbata placa de baza, dar dupa 2 saptamani aceasta s-a stricat din nou, bineinteles, pana a venit alta a durat o saptamana si jumatate, dupa ce au schimbat-o au descoperit ca mai trebuie schimbat un calblu, durata, o saptamana, acum cand trebuia sa il ridic imi spun la service ca s-a defectat placa de baza,schimbata cu o saptamana in urma si ca mai dureaza 10 zile pana vine alta.
Practic laptopul o sa stea o luna in service.
Intrebarea mea este daca ceea ce se intampla e legal.
Daca stie cineva ce prevede legislatia in domeniu as fi recunoscator.
Va multumesc.
Imi poate da cineva un link sau imi poate spune daca exista/ nu exista legislatie in vigoarei in legatura cu eliberarea diplomei de licenta?
Dupa 2, respectiv 3 ani secretariatul unei universitati de stat nu vrea sa elibereze diploma de licenta. Presupun ca este dreptul studentului sa-si primeasca diploma, mai ales ca prin neeliberarea ei se cauzeaza un prejudiciu, si anume incapacitatea de inscriere la examenul de disertatie din cauza lipsei diplomei de licenta.
Va multumesc!
Vin cu o completare, nu este vorba de Spiru Haret, ci despre o universitate de stat cunoscuta din Bucuresti
2 cazuri cu acceasi problema, nu se elibereaza diploma de licenta.
Cazul 1 a absolvit in urma cu 3 ani si cazul 2, care a absolvit facultatea in urma cu 2 ani.
In urma cu o luna raspunsul secretarei careia i s-a solicitat eliberarea diplomelor a fost ca acestea nu au venit de la minister, saptamana trecuta dupa 2 vizite a recunoscut ca au venit fix saptamana in curs. Motivul pentru care a recunoscut acest lucru este faptul ca persoanele in cauza urmeaza sa isi sustina examenul de disertatie, iar pentru inscrierea la examen se cere fie diploma de licenta fie o adeverinta din care sa rezulte ca diploma nu se afla la respectiva universitate.
Daca nu prezinta diploma sau o adeverinta(care nu poate fi eliberata pentru ca secretara a spus ca nu poate elibera o adeverinta din care sa rezulte ca nu au venit diplomele din moment ce diplomele sunt in facultate) nu vor putea sa sustina examenul de disertatie.
Eu personal nu am mai auzit asa ceva...
Are cineva idee ce se poate face in cazul acesta?
pot rezilia contractul fara sa fiu obligat sa platesc lunile ramase ci doar telefonul achizitionat?
Am prelungit de curand abonamentul telefonic,nu in reprezentanta, spunandu-mi cam am acces in primele 6 luni la niste servicii dar ulterior s-a dovedit o ''eroare umana'' iar in momentul in care am sunat angajatul cu care am semnat contractul mi-a spus ca nu are ce sa faca, cum am spus si mai sus,facuse o eroare umana.
intrebarea este daca pot face undeva o plangere, cum pot rezilia contractul sau e normal sa existe astfel de erori si tot ce trebuie sa fac e sa tac si sa inghit incompetenta operatorului?