avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate SOFRAN

Activitate SOFRAN

Discuție succesiune
Buna ziua,

In noiembrie 2016, a decedat tatal meu, ca si mostenitori este mama mea, fratele meu si eu. In luna ianuarie 2017respectiv in data de 12.01.2017 si 31.01.2017, am primit deja doua citatii pentru dezbaterea succesiunii ,Cererea de dezbatere a succesiunii fiind facuta de catre Primaria orasului in care a avut ultimul domiciliu tatal meu (conform citatiei).
Va rog sa ma ajutati in clarificarea urmatoarelor neclaritati pe care le am:

1. Este corecta aceasta procedura de bombardare cu doua citatii intr-o luna; atata timp cat nu am depasit termenul de optiune succesorala conform art. 1103 Cod Civil ?

2. Care este procedura prin care pot solicita sa aleg competenta altui notar public in vederea deschiderii procedurii succesorale, notar care isi desfasoara activitatea in circumscriptia teritoriala a judecatoriei in care si-a avut ultimul domiciliu tatal meu , atata timp cat taxele prestarii acestui servicii sunt achitate de mine si nu de Primaria unde a avut ultimul domiciliu ????

3. Ce obligatii implica ca si termen de finalizare a succesiunii in cazul in care voi autentifica Declaratia mea de acceptare a succesiunii si inregistrarea acesteia in Registrul national notarial de evidenta a optiunilor succesorale (RNNEOS) ???

Mentionez faptul ca acest notar care mi-a transmis Citatiile este foarte bun prieten cu fratele meu.

Cu deosebita stima

Sorin Sofran