avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate emanuel64

Activitate emanuel64

Răspuns la discuția NIF vinzare apartament
asa a facut si sotia mea care reprezinta un cetatean strain si cand s-a dus laanaf la domiciul in rm valcea i s-a spus ca nu i se poate elibera iar cei de la bucuresti o trimit acolo nu mai inteleg nimic
buna ziua !
am un prieten israelian care a cumparat in oct 2012 un apartament in bucuresti sect 1. i-a facut sotiei procura pentru a-l reprezenta eu fiind in germania in acel timp.
de la directia taxe locale i s-a spus sotiei sa meraga la anaf rm valcea unde are domiciliul sa i se dea NIF pt a inregistra locuinta si a plti impozite taxe etc. cei de la anaf valcea spun ca ei nu pot elibera asa ceva . am venit in tara si am mers la anaf sect 1 str roma unde mi s-a spus acelasi lucru ca sotia trebuie sa mearga la rm valcea pt obtinerea NIF-ului.in baza legii 517 etc. la valcea aceeasi poveste ni s-a spus ca numai la cei care platesc salarii si au firma pot da NIF ba mi-a cerut in baza a carui articol din legea 517 trebuie sa elibereze . deja este 10 ianuarie si nu am facut nimic cum sa le explic celor de la valcea ca acolo se elibereaza nr de inregistrare fiscala. va multumesc