avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru_irimia85

Activitate alexandru_irimia85

daca te casatoresti cu un cetatean de alta nationalitate si o faci de convenienta ce riscuri poti avea ?
Ce pot pati 2 persoane una de catatenie romana si cealalta de alta nationalitate daca sunt suspecti ca au incheiat o casatorie de conveninta ? risca pluscarie daca sunt si bani la mijloc ?
in cazul in care as suferi de o tulburare psihica sau de personalitate si as vrea sa imi decad parinti si rudele de gradul 1 din drepturi pentru ca ei sa nu aibe posibilitatea de a ma interna sau de a lua decizii in locul meu cum as putea proceda.
Membrii majori ai familiei care locuiesc in mod obisnuit cu o persoana din a carei comportare s-ar putea deduce ca este un bolnav psihic periculos, cei care vin in contact permanent cu aceasta la domiciliu sau la locul de munca, precum si orice alta persoana care are cunostinta de un asemenea caz, sunt obligati sa instiinteze de indata, in scris, unitatile sanitare. Cand bolnavul psihic considerat periculos este pus sub interdictie sau este minor, aceeasi obligatie o au si autoritatea tutelara, tutorele sau parintii minorului.
Instiintarea se adreseaza dispensarului medical in a carui raza teritoriala domiciliaza persoana considerata a fi bolnav psihic periculos sau dispensarului medical care deserveste personalul muncitor din unitatea in care acesta isi desfasoara activitatea.
cum pot sa ii fac pe ei sa ma dezmosteneasca sau sa ma decada din drepturi

caut o formula legala pentru a nu mai fi rude
vreau sa le fie retrase orice drept legal parintesc sau de rudenie
am 27 de ani si as dori sa imi decad din drepturi parintesti ambii parinti . nu doresc sa mai am nici o forma de legatura juridica cu ei si sa nu mai fim rude legal. exista o formula legala pentru a nu mai fi considerati rude in acte ?