avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate mariamoise

Activitate mariamoise

Discuție Petitie
Va rugam foarte frumos sa ne dati o lamurire:
Printr-o Petitie adresata Consiliului local si in atentia Primarului, un grup de cetateni de pe strada noastra si-au aratat nemultumire fata de aprobarea in sedinta Consiliului Local a unui PUZ pentru construirea in imediata vecinatate a locuintelor de domociliu a unui ansamblu de locuinte colective cu regim de inaltime de P+8,iar constructiile rurale din zona au regim mic de inaltime .Drumul este de tara cu un singur sens ,neasfaltat .Petitia amtrimis-o pe 29 mai 2015 dar pina astazi 12-08-2015 nu am primit nici un raspuns de la Primarie.
Ne-am aresat cu petitii la Consiliul Judeten la Inspectia de Stat in Constructii precum si la Prefectura. Toate cele 3 Institutii au verificat respectarea prevederilor legale si au constatat incalcarea legalitatii aprobarii de astfel de constructii.Documentatiile de amenajare si de urbanism au fost aprobate fara avizele prevazute de reglementarile in vigoare Procesul verbal intocmit de Inspectoratul de stat in c-tii a fost transmis la Prefectura. Va rog frumos sa ma lamuriti cum aceasta hotarire a CL poate fi anulata si de catre cine? Trebuie sa promovam actiune in contencios s-au aceste se rezolva de prefecura ?
Va multumesc mult pt.raspuns ! se pare ca aceasta reconstituire a Cartii Tehnice va dura f .mult ,dar va rog sa-mi spuneti daca in situatia blocului descris nu ar fi obligatia Primariei Cluj de a reconstitui CT pt.ca este vina acestei institutii care de fapt a fost beneficiarul acestui imobil si distrugerea ,pierderea actelor s-a produs inainte de a vinde apartamentele din acest imobil.
Sint administrator la un bloc construit in anul 1961.In anul 2006 l-am inscris in programul de reabilitare termica,in 2010 am ajuns pe locul 1 dar nu s-au mai trimis bani de la guvern si in septembrie 2012 am refacut dosarul pt.accesarea de fonduri europene.Prin acest program spre deosebire de celelalte ni s-a cerut Cartea Tehnica a blocului care de fapt nu exista de ce.....? Blocul a fost proprietate de stat , in anul 1973 a fost inscris in CF in favoarea Consiliului Popular Cluj pe baza unui tabel de impartire si nu pe baza de proiect ,autorizatie de constr.,pr.vb.de receptie etc...Din 1974 blocul s-a vindut catre chiriasi iar in contractele propritarilor nu apare data constructiei ,nr .proiectului din anul...,receptia blocului...nimic ,foarte curios,blocul acesta exista doar in evidentele Taxe si Impoite,. Am cautat CT in toate arhivele Clujului,nu mai exista, am aflat ca in anul 1969 arhiva s-ar fi inundat si astfel foarte multe blocuri nu mai au aceasta Carte T. Va rog foarte mult sa-mi spune-ti cum as putea sa reconstitui Cartea Tehnica ? Eu cred ca Primaria ar trebui sa fie raspunzatoare de lipsa CTsi sa se ocupe de reconstituirea ei pt.ca a vindut blocuri intregi fara acte .