avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Activitate ldb

Activitate ldb

este normal ca la referendum un detinut sa participe la vot iar la alegerile parlamentare nu?
poate beneficia un detinut in pnt in Romania de ajutorul de somaj oferit de statul German. pentru pwrioada muncita acolo.Daca da... unde trebuie sa se adreseze?
O cunostinta de-a mea are o problema mare.Sa dus de buna voie in apartament in vizita la cineva si o fost violata.Problema e ca respectivul are pile mari in jud.Ilfov si ai e frica sa reclame pentru ca nu ar credeo nimeni.
Ce ma sfatuiti?
Răspuns la discuția Condamnat pe viata
rectific :
In timpul mandatului de detentie pe viata. a facut o infractiune.Este posibil in cazul unei condamnari sai fie sters tot ce a executat si sa inceapa mandatul de la capat?
Se poate agrava situatia juritica a unui detinut condamnat pe viata ,daca acesta mai are fapte (ex.furturi,talharii) savarsite inaintea condamnarii pentru omor?
unde pot gasi pe net o hotarare din 2004 a jud.Galati?
Ma intereseaza felul cum sa facut o contopire a unor pedepse.
Răspuns la discuția TRANSFERUL DETINUT
*transferul dureaza cca 6-9luni de la data declaratiei in fata reprezentatului. statului Roman.
**de eliberare conditionata beneficiaza doar daca nu are acel " fbo" agravanta.Depinde si de conditiile impuse de belgieni.Sunt multe cazuri in care tara de condamnare impune statului roman ....efectuare condamnarii pina in ultima zi. ..(ex.germania)
ma scuzati poate nu am fost explicit.
In Germania pedeapsa e echivalata la max.15 ani pe cand in Romania e minim 20 si nu se stie daca te vei putea elibera....cel putin am vazut multe hotarari din Germania si e scris LL (15 ani) .
ar trebui sa conteze pentru instanta din Romania faptul ca "durata" pedepsei pe viata este de max 15 ani in Germania.Iar odata transformata in Romania se agraveaza situatia condamnatului...
1.Poate fi transformata o condamnare pe viata (primita in Germania)in pedeapsa de ani?( Care este echivalentul in Romania)
2.Conteaza in Romania intr-un fel faptul ca durara pedepsei in tara de condamnare este mai mica decat cea din Romania?