avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate Cris11

Activitate Cris11

Bună ziua! În legea noua apărută nu se face referire la art 65 alin 5 din Legea 263 referitoare la persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în zonele afectate de poluarea remanentă. Nu mai este valabila reducerea vârstei standard de pensionare conform noii legi? Mulțumesc anticipat!
Bună ziua! Sunt în șomaj și am optat ca plata sa se facă în cont. Cuponul de șomaj cum imi va fi livrat? AJOFM nu a știu sa răspundă la aceasta întrebare. Mulțumesc
Buna ziua ! Am cumparat o masina de spalat de la emag in 17,08,2021. Mi-a fost livrata fara factura si cu defect la imbinarea mastii exterioare. Am sperat ca era un defect ”de suprafata” dar in timp am realizat ca toate programele sunt mult mai lungi decat cele trecute in cartea tehnica. Am sesizat ANPC dar emag ma duce cu vorba si nu a facut nici un demers concret ptr inlocuirea ei. Ce pot face ? Se pot solicita si despagubiri ?
Buna ziua! Locuiesc in aceiasi curte cu fratele meu. El are o jumatate si eu o jumatate. Avem o cale de acces comuna in indiviziune. Terenul este ingust . In partea din fata sunt casele in spate gradinile. Vreau sa vand o parte din gradina mea din spatele casei nepotului meu (fiului fratelui meu). Stiu ca legea stipuleaza obligativitatea asigurarii unei cai de acces. Practic, el nu se poate realiza pentru ca gradina mea se invecineaza cu gradinile vecinilor si nu se poate face nici o cale de acces efectiv. Fiind fiul fratelui meu, este posibil ca sa fie considerata drept cale de acces partea de indiviziune comuna cu fratele ? Multumesc
Discuție Declaratii
Buna ziua! Mi-am pierdut serviciul din cauza rautatii sefei mele si a asistentului ei. Fiind o persoana bonoma nu am stat niciodata sa adun date pentru a demonstra tratemenul lipsit de respect si lipsit de demnitate pe care l-am primit. Dupa plecarea mea totul a cazut ca la un joc de domino. Sefa mea a plecat si a ramas doar asistentul care nu face fata treburilor. Au incercat sa angajeze alte persoane care toate au plecat dupa cateva zile din aceleasi motive. Sunt chemata inapoi la servici de catre fostul asistent, Ce garantii juridico-financiare pot solicita asistentului pentru ca sa ma pot apara si nu isi permita sa se comporte in continuare cu aceiasi rautate ? Precizez ca in urma stresului m-am ales cu o afectiune pentru care am cheltuit si mai cheltui bani pentru refacerea sanatatii mele. Multumesc
Ce contributii trebuie platite pentru sanatate si fondul de pensii (vechimea) in conditiile in care expira perioada de somaj? Care este valoarea lor si modalitatile de plata? Sunt si alte contributii necesare de acoperit? Ar fi mai bine sa fii fictiv angajat si sa platesti contributiile astfel?