avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate m1rc3a

Activitate m1rc3a

Considerati ca prescriptia nu a intervenit din cauza acelui virament dispus de banca? Sau pur si simplu nu se prescrie?
De fapt a fost o "oferta"... E alt contract in alta moneda cu alt cont atasat. Acel virament a fost facut o singura data, nu e ceva obisnuit.
derbedea a scris:

Datoria va fi prescrisa, daca nu se intrerupe termenul, la 3 ani de la viramentul ultim pe care l-ati mentionat.

Viramentul respectiva fost dispus de banca... Eu am efectuat o plata in euro, pentru un imprumut in euroi, intr-un cont in euro (pe care am primit chitanta). Ei au schimbat o parte din bani in RON si i-au virat in alt cont in lei (al cardului). E considerata plata din partea mea?

Buna ziua,
Am primit un card de credit in lei anexat la un credit in euro acum 4 ani. Am epuizat limita de credit, si am platit cateva rate la cardul respectiv. Dupa aceea am plecat din tara si cineva imi plateste rata la creditul in euro in continuare, dar la card (lei) - nu. In acest fel au trecut peste 3 ani de cand nu s-au mai depus sumele minime la cardul respectiv, timp in care banca trimite lunar extrase de cont si SMS-uri cu situatia la zi a contului, dar sunt instiintari nu somatii sau altceva. De asemenea, acum vre-o doi ani au virat o parte din banii depusi in euro din contul imprumutului in contul cardului (in RON!!!). Intrebarea mea e daca acea datorie e considerata prescrisa sau sa ma astept la escaladarea problemei. Daca nu, cum pot aborda aceasta problema cu banca pentru a esalona plata dat fiind ca nu ma calific la o refinantare. Suma de care discutam e cam de 5000 de euro in ron. Multumesc.