avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate monageo79

Activitate monageo79

Răspuns la discuția Adeverinta de vechime ITM
Multumesc mult. Este stipulat in vreo lege acum sau in 2004 ca nu se poate inscrie un angajator in cartea de munca decat in baza adeverintei de vechime vizata ITM? Este adevarat ca pentru inscrierea in cartea de munca contractul de munca si decizia de incetare a acestuia vizate si stampilate ITM nu au nicio valoare? In ce lege sunt stipulate aceste informatii?
Răspuns la discuția Adeverinta de vechime ITM
Va multumesc pentru raspuns.
Si ultima intrebare: Acel angajator nu avea obligatia la momentul respectiv sa imi faca carte de munca?
Si inca ceva. Este adevarat ca pentru a se face o adaugare de angajator in cartea de munca este absolut necesar sa aduci aceasta adeverinta de vechime vizata ITM? Contractul de munca si decezia de incheiere a acestuia semnate si stampilate ITM nu a nicio valoare? Pentru ca asa mi se spune la actualul angajator si eu as vrea sa citesc legea care stipuleaza aceste aspecte. Va rog, daca puteti sa imi faceti trimitere la aceasta lege.
Va multumesc foarte mult.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie foarte importanta pentru mine. In data de 12.03.2004 am incetat un contract de munca la o societate comerciala, prin demisie. La momentul lichidarii, societatea mi-a dat doar decizia de incetare a contractului de munca vizate ITM si nota de lichidare, fara adeverinta de vechime vizata ITM.
In acest moment actualul angajator imi solicita aceasta adeverinta vizata ITM de la acea societate, pentru ca aceasta perioada lucrata sa fie inscrisa in Cartea de Munca. la momentul respectiv actualul angajator (care mi-a facut Carte de munca) a considerat ca nu este necesar sa o solicite si a preferat sa nu inscrie locul meu anterior de munca in cartea de munca. A fost mai usor asa, se pare. Problema este ca aceasta perioada lipsa imi afecteaza vechimea si se pare ca aflu abia in 2013...X-(
Intrebarea mea este:
1.LA DATA DE 12.03.2004 angajatorul de la care mi-am dat demisia si la care nu aveam carte de munca si doar contract de munca, era obligat prin lege sa imi elibereze adeverinta de vechime ITM? Daca da, va rog sa imi spuneti si in ce lege gasesc acest paragraf.
2.In cazul in care acel angajator era obligat sa imi elibereze acea adeverinta de vechime, in momentul de fata se mai poate elibera adeverinta semnata si stampilata ITM abia in 2013 pentru 2004?

Va multumesc.